Śledztwo ws. kradzieży prac Nowosielskiego

Śledztwo ws. kradzieży prac Nowosielskiego
Brama w Ławrze Pieczerskiej to jedno ze skradzionych płócien
PAP / slo

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego - poinformowała rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Śledztwo dotyczy włamania i kradzieży czterech ikon, 11 obrazów, dwóch zegarów oraz pamiątek. Szacunkową wartość skradzionych przedmiotów określono na ok. 240 tys. zł.

DEON.PL POLECAJak zaznaczono w postanowieniu, nie wszystkie z 11 skradzionych obrazów były autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

Część skradzionych prac udało się już zidentyfikować, dzięki dokumentacji posiadanej przez przyjaciela i opiekuna artysty Andrzeja Starmacha. Są to m.in. dwie ikony z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora oraz pięć obrazów olejnych, wśród nich "Cerkiew" i "Pejzaż z kolejką".

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śledztwo ws. kradzieży prac Nowosielskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.