Solidarity of Arts 2011 w Gdańsku

Solidarity of Arts 2011 w Gdańsku
PAP / drr

Widowisko jazzowe z udziałem Marcusa Millera, grającego m.in. w zespole Milesa Davisa, będzie głównym wydarzeniem rozpoczynającego się w piątek w Gdańsku Festiwalu Solidarity of Arts. To trzecia edycja tej imprezy.

Festiwal zainaugurowany zostanie ceremonią wręczenia Neptunów - przyznawanej od 2006 r. nagrody prezydenta miasta Gdańska. Jej laureatami są polscy i zagraniczni twórcy, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska. W ubiegłych latach Neptuny otrzymali m.in. Jacek Fedorowicz, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Leszek Możdżer, Jerzy Radziwiłłowicz, Volker Schloendorff i Andrzej Wajda.

Koncert "Marcus+", do którego Marcus Miller zaprosił światowej klasy muzyków jazzowych, odbędzie się w sobotę 20 sierpnia na trzech scenach ustawionych na wyspie Ołowianka. Występ wzorowany jest na ubiegłorocznym widowisku jazzowym "Możdżer+", w którym to Miller był jednym z zagranicznych gości polskiego jazzmana.

Marcus Miller urodził w Nowym Jorku w 1959 r. Już jako 13-latek grał na klarnecie, fortepianie i gitarze basowej. W 1981 r. dołączył do zespołu Milesa Davisa, nagrywając z nim jako producent płytę "Tutu". Jako basista Miller pojawia się w ponad 400 nagraniach takich wykonawców jak Elton John, Mariah Carey, Billy Idol, Bryan Ferry i Frank Sinatra. Jest zdobywcą kilku nagród Grammy. Miller pisze także muzykę do filmu. Na początku tego roku wydał płytę "Marcus Miller - Live in Monte Carlo" z udziałem miejscowej orkiestry symfonicznej. To materiał z tego m.in. krążka artysta przedstawi na koncercie w Gdańsku.

Orkiestrę Symfoniczną Monte Carlo zastąpi Sinfonia Varsovia pod batutą nazywanego "Zeligiem jazzu" Gila Goldsteina ze Stanów Zjednoczonych. Millerowi wraz z zespołem (Alex Han, Federico Gonzalez Pena, Sean Jones, Louis Cato) towarzyszyć będą: Trilok Gurtu (Indie), Angelique Kidjo (Benin), Edmar Castaneda (Kolumbia), a z polskich gwiazd jazzu Leszek Możdżer i Tomasz Stańko.

Urodzony w Bombaju Trilok Gurtu został uznany w plebiscycie "Drum Magazine" w 1999 r. za najlepszego żyjącego perkusistę na świecie. Grał z takimi muzykami jak Eric Clapton, Bob Dylan, Jan Garbarek, Pat Metheny i REM. W 2002 r. wydał płytę "Rememberance", za którą otrzymał nominacje do BBC World Music Award i Emmy.

Angelique Kidjo jest - według znawców - uosobieniem wszystkiego co najlepsze w muzyce i kulturze Afryki. W 2008 r. płyta tej wokalistki "Djin Djin" zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy album w kategorii world music. Wśród artystów, z którymi nagrywała lub współpracowała, są Carlos Santana, Dave Matthews Band, Peter Gabriel, Bono, Herbie Hancock, Cassandra Wilson i Annie Lennox. Nagrała w sumie 12 płyt, z których większość to charakterystyczna mieszanka popu i pieśni Czarnego Lądu.

Edmar Castaneda urodził się w 1978 r. w Bogocie, w 1994 r. przeprowadził się do Nowego Jorku. Swoją grą zmienił spojrzenie świata jazzu na harfę. Muzyk występował na najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in. w Carnegie Hall.

13 sierpnia w programie festiwalu znalazł się koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, polskiego artysty uprawiającego muzykę z pogranicza jazzu, folkloru, new impresjonizmu i muzyki filmowej. Instrumentarium zespołu artysty jest niecodzienne: brzmienie symfonicznej orkiestry ozdabiają m.in. ormiański duduk, bułgarski kaval, mołdawskie cymbały, kurai z Baszkirii i fińska kantela. W tej orkiestrze nawet zwyczajny saksofon Piotrowskiego to rzadko spotykana odmiana "zakręconego" sopranu z 1918 r. Całość uzupełniają egzotyczne techniki wokalne.

W ramach tegorocznego Solidarity of Arts odbędzie się także koncert inauguracyjny "I, Culture Orchestra" (24 sierpnia), z udziałem ponad 100 młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Stworzenie takiego zespołu to przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, będące jednym z filarów zagranicznego programu kulturalnego polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Podczas trzydniowej rezydencji artystycznej w Gdańsku młodzi muzycy będą uczestniczyć w zajęciach pod kierunkiem wykładowców m.in. z London Symphony Orchestra i Opera de Lyon.

W trakcie Solidarity of Arts na gdańskiej Promenadzie Gwiazd, znajdującej się nieopodal Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, odciśnięte zostaną kolejne dłonie znanych artystów. Tym razem będą to m.in. Trilok Gurtu i Angelique Kidjo. Na promenadzie swoje dłonie symbolicznie odciskali już m.in. aktorka Faye Dunaway, malarz Stasys Eidrigevicius, reżyser Petr Zelenka, wokalistka Anna Maria Jopek i kompozytor Krzysztof Penderecki.

Na zakończenie festiwalu, 2 września, zaplanowano występ orkiestry organowej pod wodzą legendarnego Jeana Guillou. Twórca urodził się w 1930 r. w Angers (Francja). Przez krytyków określany jako "Miles Davis muzyki organowej". Od 1963 r. artysta pełni funkcję organisty tytularnego w kościele św. Eustachego w Paryżu.

Guillou podczas koncertu towarzyszyć będą organiści kościołów w Westminster (Wielka Brytania), Kolonii, Norymbergii i Monachium (Niemcy), Porto (Portugalia), Werony (Włochy), a z Polaków Roman Perucki z Katedry Oliwskiej.

Głównymi organizatorami Festiwalu Solidarity of Arts są samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Solidarity of Arts 2011 w Gdańsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.