Solne pisanki w Muzeum Żup Krakowskich
Pisanki z soli kamiennej, wykonane przez uczniów w ramach konkursu "Najpiękniejsza pisanka z soli", można do 13 kwietnia oglądać na Zamku Żupnym w Wieliczce. Organizatorem konkursu jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Pisanki powstają na bazie owalnych kawałków soli kamiennej w kształcie jaj; szarej - która liczy 13 mln lat, oraz białej i pomarańczowej, liczącej 230 mln lat. Uczestnikom konkursu zapewnia je Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Zadaniem uczestników jest stworzenie solnej pisanki z przyniesionych przez siebie ozdób.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 65 uczestników. Byli to uczniowie ze śląskich i małopolskich szkół i domów kultury oraz z Bardejowa na Słowacji.
Jak podkreślają organizatorzy, wykonanie pisanki z soli nie jest łatwe. Najważniejszym zadaniem, z którym musi się uporać każdy uczestnik jest to, aby sól "zaakceptowała" ozdoby i chciała się z nimi połączyć.
Najczęściej stosowane techniki to oklejanie i malowanie. W tym roku uczestnicy wykorzystywali m.in. piórka, drut, filc, wiklinę, bukszpan, a nawet sól warzoną i siano.
Wystawę "Najpiękniejsza pisanka z soli 2013" można oglądać w Zamku Żupnym do 13 kwietnia.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 roku; jego misją jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce, postrzeganego jako trwałe dziedzictwo ludzkości. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni, muzeum posiada również drugą, na powierzchni, w średniowiecznym Zamku Żupnym - historycznej siedzibie zarządu kopalni.
Skomentuj artykuł