Szekspir Projekt - Project Shakespeare

Szekspir Projekt - Project Shakespeare

W kwietniu 2011r. w ramach wymiany artystycznej, Grupa Happenerska Nowa Huta z Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta, młodzież z Fundacji Teatru Ludowego, aktorzy Teatru Ludowego oraz artyści francuskiego Teatru Zeotrope pracowali nad spektaklem, który Szekspir mógłby napisać, gdyby zdążył.

Warsztaty teatralne odbywały się w Krakowie (w tym roku trzykrotnie w kwietniu, lipcu i finałowe w listopadzie) i Villeurbane koło Lyonu, a ich zwieńczeniem jest wspólnie przygotowane przedstawienie teatralne wystawione zarówno w Polsce w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie jak i we Francji. Motywem przewodnim spotkań było odkrywanie wspólnego, nowatorskiego świata Williama Szekspira, autora, dramaturga, poety. Celem było wyobrażenie i wspólna kreacja sztuki, której Szekspir nie zdążył, ale mógłby napisać! Spektakl jest oparty bowiem na wątkach szekspirowskich. Nad jego realizacją czuwa reżyser Teatru Zeotrope - Sandrine Cubier. W przedstawieniu zostały wykorzystane również umiejętności Grupy Happenerskiej Nowa Huta (szczudła, fire show, elementy sztuki cyrkowej), formacji która powstała w 2007r. w Ośrodku Kultury Kraków Nowa Huta (www.krakownh.pl)

Działaniom Grupy towarzyszy przede wszystkim chęć własnego samorozwoju, łączenia niecodziennych dyscyplin i tematów, inspirowanie się każdą zachwycającą rzeczą, a przede wszystkim dobra zabawa i kreacja nowej rzeczywistości.

Podstawą działalności Grupy Happenerskiej Nowa Huta jest udział i współpraca przy realizacji wielu projektów w tym miedzy innymi projektu Szekspir.

Teatr Zeotrope w ramach projektu zorganizuje 10 przedstawień we Francji, nad którymi będzie pracować około 1000 osób (m.in. mieszkańcy Villeurban z mniejszymi szansami społecznymi: uchodźcy, osoby z zaburzeniami psychicznymi).

Finałem projektu jest premiera przedstawienia na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie 14 listopada 2011. Planowana premiera we Francji będzie miała miejsce w wakacje 2012 roku.

Partnerami projektu są: Teatr Zeotrope (Francja, Villeurbane koło Lyonu), Fundacja Teatru Ludowego (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta (Kraków) oraz Teatr Ludowy (Kraków).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szekspir Projekt - Project Shakespeare
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.