Telewizyjna "2" obchodzi 40-ste urodziny

Telewizyjna "2" obchodzi 40-ste urodziny
Gwiazdy "Dwójki" - Marcin Daniec i Grażyna Torbicka (fot. Jan Bogacz/TVP)
PAP / drr

Drugi kanał telewizji publicznej świętuje w tym miesiącu 40. rocznicę powstania. Z tej okazji w sobotę odbędzie się gala "Jedyna Taka Dwójka - 40. Urodziny".

Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr; ze swoimi felietonami nt. Dwójki wystąpi Wojciech Mann. "Do tego trochę wspomnień z oddaniem honoru tym wszystkim, którzy te 40 lat tworzyli Dwójkę. (...) Nie zabraknie elementów związanych z Dwójką, która jest obecnie, ale także gwiazd, które z Dwójki wyrosły" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor TVP 2 Rafał Rastawicki.

Wystąpić mają m.in. Maryla Rodowicz, Doda, Beata Kozidrak oraz Feel, gwiazdą zagraniczną będzie Emmanuelle Seigner - aktora i piosenkarka, żona Romana Polańskiego. Na scenie pojawią się też laureaci "Szansy na sukces" oraz kabarety związane z TVP 2.

Jak powiedział Rastawicki, na gali ma być również Nina Terentiew, w przeszłości wieloletnia szefowa Dwójki, obecnie związana z Polsatem. Zaproszono też Mariusza Waltera (TVN), ale jego na uroczystości nie będzie, bo przebywa za granicą.

DEON.PL POLECA

- Dwójka miała swoje lepsze i gorsze czasy. Generalnie rzecz biorąc była pozytywnie postrzegana, bo znacznie rzadziej niż Jedynka wdawała się w jakieś bijatyki polityczne - powiedział dziennikarzom p.o. rzecznik prasowy i dyrektor Biura Koordynacji Programowej TVP Jacek Snopkiewicz.

Jak podkreślali przedstawiciele TVP, po raz pierwszy od 2005 r. wyniki oglądalności Dwójki rosną. W dodatku te wskaźniki są porównywalne lub lepsze od Jedynki, podczas gdy TVP 2 dysponuje budżetem o prawie 140 mln zł mniejszym.

Rastawicki szczególnie akcentował obecność na antenie publicystyki oraz cyklu dokumentalnego "Oglądaj z Andrzejem Fidykiem". "Chcemy, aby Dwójka była anteną dla osób aspirujących, ambitnych" - zaznaczy Rastawicki.

Drugi program Telewizji Polskiej rozpoczął nadawanie w październiku 1970. Początkowo był emitowany tylko w Warszawie; przez cztery lata - zaledwie pięć dni w tygodniu od godz. 18 do 22.30. Codzienną emisję rozpoczęto 4 lutego 1974 r. Wśród znanych

programów emitowanych w przeszłości przez TVP 2 są m.in.: "Studio 2", "Bezludna wyspa", "Za chwilę dalszy ciąg programu" i "Czar par". Obecnie na antenie stacji można zobaczyć m.in. "Szansę na sukces" i "Familiadę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Telewizyjna "2" obchodzi 40-ste urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.