"Teologia w obrazach" - sztuka sakralna

"Teologia w obrazach" - sztuka sakralna
Ikona za zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu (fot. materiały prasowe / culture.pl)
culture.pl / ns

Wystawa ikon ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu jest głównym punktem programu 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu "Między Wschodem a Zachodem".

Ikony są drugim, obok śpiewu cerkiewnego, elementem najbardziej wyróżniającym religię prawosławną. Zajmują szczególne miejsce nie tylko w świątyni, ale także w codziennym życiu wiernych. Ikona przyciąga przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi i na ten aspekt organizatorzy chcą zwrócić uwagę odbiorców zwiedzających.

Jednak pojmowanie ikony jako dzieła sztuki mającego zaspokajać potrzeby estetyczne, choć istotne, nie jest najważniejsze. Jest ona bowiem czymś więcej niż dziełem sztuki - od wielkiego bogactwa artystycznego ważniejsze jest jej bogactwo duchowe.

Przy organizacji poprzedniej wystawy wielokrotnie spotykaliśmy się zapytaniami o takie właśnie starsze eksponaty. Wierzymy, że nasza kolejna wystawa będzie odpowiedzią na to wyraźne zapotrzebowanie wrocławskiej publiczności."

Muzeum Ikon w Supraślu to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zostało otwarte 5 października 2006 roku w części zabudowań monastyru supraskiego. W zbiorach muzeum jest blisko 1200 dzieł, m.in. ikony związane z Chrystusem, Bogurodzicą, z najważniejszymi świętami cerkiewnymi oraz ikony przedstawiające poszczególnych świętych.

DEON.PL POLECA

Wystawa czynna do 30 października 2011. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Teologia w obrazach" - sztuka sakralna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.