Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Jutro zakończenie I etapu przesłuchań

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Jutro zakończenie I etapu przesłuchań
Chiński pianista Lingfei (Stephan) Xie podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie (Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP/PolskieRadio/Youtube/chopin2020.pl/dm

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Konkurs rozpoczął się 2 i potrwa do 23 października 2021 r. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Do I etapu zakwalifikowało się 16 Polaków.

Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy, które odbędą się w dniach: 3–7 października, 9–12 października oraz 14–16 października. Koncerty finałowe zaplanowano od 18 do 20 października. W dniach 21–23 października odbędą się trzy koncerty laureatów.

Jutro zakończy się I etap przesłuchań. Do II etapu jury dopuści nie więcej niż 40 pianistów.

Podczas przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianistom przysłuchuje się jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

Dziś w warszawskiej Filharmonii Narodowej zagra m.in. pięciu pianistów z Japonii- Yasuko Furumi, Saaya Hara, Kaoruko Igarashi, Riko Imai, Junichi Ito; dwoje z Chin i Chin Tajpej – Yifan Hou, Wei-Ting Hsieh; dwoje z Włoch - Alberto Fero i Włoch – Słowenii – Alexander Gadjiev; Kubańczyk – Jorge Gonzalez Buajasan; Hiszpan – Martin Garcia Garcia, Rosjanka – Eva Gevorgyan reprezentująca też Armenię; Amerykanka – Chelsea Guo, która jest i pianistką, i sopranistką – ostatnio nagrała solowy album z Pieśniami Chopina; Kanadyjczyk – Eric Guo.

DEON.PL POLECA

Polskę reprezentują dwie pianistki - Aleksandra Hortensja Dąbek oraz Joanna Goranko.

Od 12 lipca 151 pianistów z całego świata współzawodniczyło w eliminacjach do Konkursu. Z tego grona jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowy-Zydroń wybrało grupę 87 pianistów zakwalifikowanych do I etapu. To 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Polacy zakwalifikowani w drodze eliminacji to Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę.

W gronie zakwalifikowanych (bez udziału w eliminacjach) jest także 9 pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych. Aż pięcioro z nich to Polacy.

Całość Konkursu będzie transmituje Program Drugi Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Informacje o Konkursie można znaleźć na stronie wydarzenia.

PAP/PolskieRadio/Youtube/chopin2020.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Jutro zakończenie I etapu przesłuchań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.