Trzęsienia i drżenia ziemi. Czy na Islandii wybuchnie nieczynny wulkan?

Trzęsienia i drżenia ziemi. Czy na Islandii wybuchnie nieczynny wulkan?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
RMF FM24/dm

W ostatnich dniach na islandzkim półwyspie Reykjanes zaobserwowano ponad 8,5 tys. wstrząsów i choć ich liczba spada, to pomiary wskazują, że magma przemieszcza się w kierunku powierzchni Ziemi, co może skończyć się erupcją wulkanu. Informację podał portal Rmf fm24.

Aktywność sejsmiczna jest spowodowana intruzją magmy na obszarze pomiędzy górami wulkanicznymi Fagradalsfjall i Keilir. Spośród ponad 8,5 tys. wstrząsów, 17 z nich miało magnitudę większą niż 4,0, a 50 - powyżej 3,0. 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, zarejestrowane rankiem 5 lipca, miało magnitudę 4,8. Trzęsienia ziemi są szczególnie wyraźnie odczuwalne w południowo-zachodniej części półwyspu Reykjanes.

Jak podano, naukowcy, choć spodziewają się dalszych wstrząsów, jednocześnie zauważają, że aktywność sejsmiczna spadła - szczególnie w pobliżu miejsca, w którym magma ma się przemieszczać w kierunku powierzchni Ziemi.

DEON.PL POLECA

Badania przeprowadzone za pomocą systemów GPS i InSAR wykazały deformację gruntu, co tylko potwierdza, że magma przemieszcza się w kierunku powierzchni - poinformowało Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

Obrazy z sytemu InSAR wskazują na deformację gruntu, która wystąpiła w dniach 28 czerwca - 6 lipca. Zbiega się to z badaniami za pomocą systemu GPS i aktywnością sejsmiczną.

Z obliczeń wynika, że magma znajduje się na głębokości zaledwie 1 km. Pęknięcie, przez które magma przedostaje się w kierunku powierzchni, ma mieć długość ok. 2,8 km.

Modele wskazują ponadto, że tempo przemieszczania się magmy w kierunku powierzchni jest prawie dwukrotnie szybsze w porównaniu z poprzednią erupcją z sierpnia 2022 roku, ale całkowita objętość magmy, która dotarła do górnej części skorupy ziemskiej, jest podobna i wynosi ok. 12 mln metrów sześciennych.

W związku z aktywnością sejsmiczną i prowadzonymi badaniami, Islandzkie Biuro Meteorologiczne zdecydowało się podnieść poziom alarmu dla systemu wulkanicznego Fagradalsfjall z drugiego do trzeciego.

Pierwsza erupcja od kilkuset lat

Do erupcji systemu wulkanicznego Fagradalsfjall, pierwszej od XII wieku (niektóre źródła wspominają rok 1340), doszło 19 marca 2021 roku. Erupcję poprzedziła wzmożona aktywność sejsmiczna od grudnia 2019 roku.

Erupcja - najdłuższa na Islandii w XXI wieku - zakończyła się 18 września 2021 roku. Lawa rozlała się w dolinie Geldingadalir, nie powodując żadnych szkód. Ze względu na stosunkowo spokojny przebieg erupcji, stała się atrakcją turystyczną - podaje portal Rmf fm 24.

Do kolejnej erupcji doszło tam 3 sierpnia 2022 roku. Trwała ona jednak zdecydowanie krócej, bo zaledwie 17 dni.

RMF FM24/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Trzęsienia i drżenia ziemi. Czy na Islandii wybuchnie nieczynny wulkan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.