Uczniowie przypadkiem odkryli prehistorycznego pingwina. Okazało się, że to nowy gatunek

Uczniowie przypadkiem odkryli prehistorycznego pingwina. Okazało się, że to nowy gatunek
Got. Francisco Arnela / unsplash.com
1 miesiąc temu
PAP / tk

Uczniowie nowozelandzkiej szkoły odkryli podczas wycieczki niezwykłą skamieniałość, którą po latach zaklasyfikowano jako nowy gatunek olbrzymiego prehistorycznego pingwina. Skamieniałość liczy kilkadziesiąt milionów lat.

W 2006 r. grupa uczniów na wycieczce paleontologicznej w zatoce Kawhia na Nowej Zelandii odkryła skamieniałość olbrzymiego pingwina. Niedawno okaz przebadali naukowcy z Massey University i Bruce Museum (Stany Zjednoczone). Okazało się, że na potrzeby znaleziska trzeba było utworzyć nowy gatunek.

Okaz znajduje się w muzeum historii naturalnej w Waikato. Został podarowany muzeum w 2017 r. przez Hamilton Junior Naturalist Club, klub paleontologiczny, który był organizatorem szkolnej wyprawy sprzed lat.

W trakcie najnowszych badań przeprowadzono skanowanie 3D i porównano skamieniałość z innymi zdigitalizowanymi skamieniałościami z innych części świata. Skan umożliwił wydrukowanie trójwymiarowej repliki okazu, którą z kolei przekazano do Hamilton Junior Naturalist Club.

Skamieniałość liczy miliony lat

Zapis kopalny pingwinów sięga niemal czasów dinozaurów, a najstarsze okazy pochodzą z Nowej Zelandii. Zdaniem naukowców odkryta skamieniałość jest młodsza, liczy bowiem 27,3-34,6 mln lat. Osobniki mierzyły ok. 1,4 m wzrostu i miały długie nogi, które mogły pomagać im zarówno w chodzeniu, jak i w pływaniu.

Mike Safey, prezes klubu paleontologicznego, uważa, że takie doświadczenia edukacyjne zostają w dzieciach na całe życie. - Jest mnóstwo interesujących rzeczy wokół nas, które ciągle czekają na odkrycie – zachęca.

- To niezwykłe widzieć, że odkrycie, którego dokonaliśmy jako dzieci wiele lat temu, dzisiaj przyczynia się do rozwoju nauki – opisuje jeden z ówczesnych uczestników wycieczki.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września,  mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
23,03 zł
32,90 zł

Jeden procent oddany Bogu zmieni twoje życie

Książka, którą trzymasz w ręku, jest wynikiem duchowego eksperymentu. Mówię o prostej, skutecznej modlitwie – takiej, która nie musi zajmować dużo czasu, a w ostatecznym rozrachunku pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Uczniowie przypadkiem odkryli prehistorycznego pingwina. Okazało się, że to nowy gatunek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.