W biblijnej Betsaidzie Jezus rozmnożył chleb. Do dziś nie wiadomo, gdzie leży to miasto

W biblijnej Betsaidzie Jezus rozmnożył chleb. Do dziś nie wiadomo, gdzie leży to miasto
Fot. depositphotos.com
national-geographic.pl / tk

Betsaida, obok Jerozolimy i Kafarnaum, to jedno z najczęściej wymienianych miast w Biblii. To właśnie tam Jezus rozmnożył chleb i nauczał ludzi. Mimo wielu badań archeolodzy do dziś spierają się w kwestii położenia tej miejscowości.

Betsaida to bardzo ważne biblijne miasto, w którym nauczał i czynił cuda sam Jezus Chrystus. Z miejscowości tej mieli pochodzić Apostołowie: Piotr, Andrzej i Filip. W porównaniu do Jerozolimy czy Nazaret, badacze do dziś nie są pewni, gdzie dokładnie leży ta miejscowość.

„Obecnie za najbardziej prawdopodobne uważa się dwa stanowiska archeologiczne w At-Tall i Al-Aradż – oddalone od siebie o około 2 kilometry” – czytamy na national-geographic.pl.

Spory wokół położenia Betsaidy

Od 1987 roku w At-Tall prowadzone są prace archeologiczne przez Ramiego Arava, profesora religioznawstwa na University of Nebraska at Omaha. On, jak i pozostali badacze przekonani są, że to właśnie w tym miejscu znajdowała się biblijna Betsaida.

DEON.PL POLECA

W ostatnich latach odnaleziono jednak coraz więcej dowodów wskazujących na to, że miasto znajdowało się w Al-Aradż. Naukowcy uznali więc, że Betsaida leżała na terenie obejmującym obie miejscowości, w Rezerwacie Przyrody Doliny Betsaidy.

„Wątpliwości archeologów wzbudziły między innymi rozmiary At-Tall. Z badań wynika, że w czasach Jezusa, na miejscu nie znajdowało się duże miasto, a według Biblii i innych przekazów Betsaida była całkiem spora” – podaje national-geographic.pl.

Według Jodiego Magnessa, profesora na Wydziale Studiów Religijnych na University of North Carolina Chapel Hill znaleziska z czasów, kiedy żył Jezus, są „stosunkowo skąpe”. Sugeruje to, że Betsaida była wówczas małą osadą, o ile leżała na terenie dzisiejszego At-Tall.

Argumentem przemawiającym za tym, że Betsaida znajdowała się w Al-Aradż jest wykopanie tam ruin bizantyńskiej budowli, która mogła być niegdyś kościołem Apostołów. Faktyczne położenie biblijnego miasta nie jest zatem znane do dziś.

– Wierzę, że At-Tall to Betsaida i że port miasta znajdował się w Al-Aradż – twierdzi David Graves, doktor archeologii na Uniwersytecie Aberdeen w Wielkiej Brytanii.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Skomentuj artykuł

W biblijnej Betsaidzie Jezus rozmnożył chleb. Do dziś nie wiadomo, gdzie leży to miasto
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.