W Krakowie po raz 10. Festiwal Pierogów

W Krakowie po raz 10. Festiwal Pierogów
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP/ ad

Pierogów z różnym nadzieniem - z owocami, mięsem, warzywami czy kaszą - gotowanych, pieczonych i smażonych, będą mogli spróbować uczestnicy 10. Festiwalu Pierogów, który od środy do niedzieli odbywa się na Małym Rynku w Krakowie.

Jak poinformował PAP Filip Szatanik z krakowskiego magistratu, ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych i promocja walorów kuchni staropolskiej wśród przybywających do Krakowa turystów.

DEON.PL POLECA

W festiwalu uczestniczy 14 krakowskich restauracji. Przygotowane przez nie pierogi podczas festiwalowych konkursów będzie oceniać zarówno publiczność, jak i jury zawodowe.

W głosowaniu publiczności, które przeprowadzone zostanie w piątek, zwycięzca otrzyma przechodnią statuetkę Kazimierza Wielkiego. Zwycięzca sobotniego konkursu, ocenianego przez profesjonalistów, uhonorowany będzie przechodnią statuetką św. Jacka z Pierogami. Laureaci konkursów ogłoszeni zostaną w niedzielne południe.

Jeszcze w środę podczas festiwalu, z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej, poświęcone zostaną zioła przyniesione przez mieszkańców Krakowa i rozstrzygnięty zostanie konkurs "Cudowna moc bukietów". Ponadto każdego dnia na Małym Rynku będzie działał punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Fundację "Kibicujemy życiu". Od czwartku do soboty odbywać się będą także warsztaty kulinarne dla dzieci, zorganizowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Podczas festiwalu prezentować się będą również zespoły muzyczne.

W niedzielę w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich.

Sierpniowy termin festiwalu stanowi odniesienie do dawnego obyczaju, który w dniu święta Matki Boskiej Zielnej nakazywał kropienie ziół wodą święconą i lepienie pierogów, oraz do osoby św. Jacka Odrowąża, zmarłego 15 sierpnia 1257 r. i pochowanego w kościele dominikanów w Krakowie.

Według legendy, św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał. Według innego podania - przechadzając się ulicami Krakowa, częstował biedaków pierogami.

Tymczasem ojczyzną pierogów są Chiny. Do Europy zostały przywiezione przez Marco Polo. Według historycznych przekazów, do Polski dotarły w XIII wieku, dzięki krewnemu św. Jacka - biskupowi Iwo Odrowążowi, który zachwycił się ich smakiem podczas pobytu w Kijowie.

Organizatorem X Festiwalu Pierogów jest Urząd Miasta Krakowa, a współorganizatorami - Krakowska Kongregacja Kupiecka i Instytut Dziedzictwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie po raz 10. Festiwal Pierogów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.