W sobotę w Krakowie "Wianki - Święto Muzyki"

W sobotę w Krakowie "Wianki - Święto Muzyki"
(fot. Kuba Bożanowski from Warsaw, Poland (Fireworks Wianki 2009) CC BY 2.0 via Wikimedia Commons)
5 lat temu
PAP / kw

Kilka scen w Krakowie i Nowej Hucie i plejada wykonawców, m.in. Stanisława Celińska, Grzegorz Turnau, Dawid Podsiadło, Natalia Przybysz, Świetliki i Fisz Emade Tworzywo - to największe atrakcje tegorocznych "Wianków - Święta Muzyki" w Krakowie. Impreza odbędzie się w sobotę.

"To już kolejna edycja Wianków, kiedy muzyką będzie żyło całe miasto" - zapowiada dyrektor odpowiedzialnego za wydarzenie Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Jej zdaniem "każdy, kto będzie wtedy w Krakowie, znajdzie w programie coś dla siebie".

W centrum Krakowa staną trzy sceny: Hard Rock Cafe Kraków na Małym Rynku, Międzypokoleniowa na Rynku Głównym i Scena Krakowska na placu Szczepańskim.

Na scenie Hard Rock Cafe Kraków jako pierwsza wystąpi formacja HLA - zespół złożony z transplantologów, którzy promują ideę dzielenia się organami. Następnie sceną zawładnie Santa Barbara, czyli Łukasz, Marek, Szczepan i Nikodem Pospieszalscy, którzy w spójną całość łączą muzykę rozrywkową, elektroniczną, klasyczną i ludową. Publiczność usłyszy na Małym Rynku także duet The Dumplings, Natalię Przybysz i Fisz Emade Tworzywo. Granie na tej scenie zakończy występ Dawida Podsiadło.

Zgromadzonych na Rynku Głównym rozrusza grupa folkowa Warszawskie Combo Taneczne. Później wystąpi Stanisława Celińska z zespołem Macieja Muraszko. Grzegorz Turnau zagra z Sinfoniettą Cracovią. Klubowiczów powinna ucieszyć kolejna edycja Unsound Silent Disco, które potrwa do g. 2 w nocy. Jej uczestnicy dostaną słuchawki, z których płynąć będzie muzyka klubowa grana na żywo ze sceny.

Placem Szczepańskim zawładną w czasie Wianków artyści wywodzący się z Krakowa: zespół Duch, grupa Gadabit, Sokół Orkestar, Bester Quartet i Świetliki promujące swoją ostatnią płytę "Sromota".

Muzyka będzie rozbrzmiewać także na scenie "Spragnieni Lata", usytuowanej na Bulwarach Wiślanych u stóp Wawelu. Wystąpią tam Krzysztof Zalewski, Maja Koman i zespół Spragnieni Lata, który zmierzy się z legendarnym "Białym albumem" The Beatles. "Rozłożymy The Beatles na czynniki pierwsze i złożymy na nowo, trochę bardziej awangardowo" - zapowiada dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański.

Kolejne miejsca, gdzie będzie można usłyszeć muzykę graną na żywo to Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim i Powiśle 11 oraz Plac Nowy na Kazimierzu, gdzie na dachu Okrąglaka zagrają Krakow Improvisers Orchestra, Fertile Hump, PoPieronie, Hatti Vatti i Raphael Roginski.

Specjalny koncert odbędzie się po godz. 21 w zakolu Wisły. Będzie to "Koncert na 3 balony i 100 syren" niemieckiego artysty Christofa Schlaegera, zorganizowany z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy".

Podczas koncertu nad Wisłą unosić się będą trzy balony na ogrzane powietrze. W dwóch z nich artysta umieści 64 syreny okrętowe. Schlaeger będzie kontrolował wykonanie kompozycji z ziemi. W balonach będą piloci i muzycy "grający" na syrenach improwizowane pasaże. Dźwięki będą się rozchodzić w powietrzu, wzajemnie przenikać i odbijać od wody. Dopełnieniem będzie obraz: poruszające się balony i ogień. "Chcemy oba balony z instrumentami zsynchronizować dźwiękowo, chociaż będą od siebie oddalone o ponad 100 metrów. To będzie coś więcej niż efekt stereo" - zapowiadał artysta.

To już trzeci projekt, który Christof Schlaeger realizuje w Krakowie. W 2010 r. wykonał na krakowskim Rynku Głównym "Koncert na rogi", a we wrześniu 2011 zaprezentował nad Wisła ponadgodzinną kompozycję "Koncert na 2 statki i 100 syren. Gegen der Strom" (Pod prąd).

Podczas Wianków nie zabraknie konkursu na najpiękniejszy wianek oraz pokazu ogni sztucznych nad brzegiem Wisły. O godz. 22.30 ponad dwie tony fajerwerków rozświetli krakowskie niebo w spektakularnym spektaklu.

"Wianki - Święto Muzyki" to cyklicznie organizowana w Krakowie wielka impreza plenerowa nawiązująca do obchodów Nocy Świętojańskiej - pradawnych, tajemniczych obrzędów, które miały miejsce podczas letniego przesilenia. Od 2014 wydarzenie to organizowane jest w nowej formule jako Święto Muzyki, które odwołuje się do francuskiego "Fete de la Musique" i wzywa do aktywnego uczestnictwa w imprezie.

Każdego roku wielotysięczne tłumy krakowian i turystów zbierają się by słuchać koncertów, oglądać widowiska plenerowe oraz wspólnie się bawić. W poprzednich latach w ramach Wianków wystąpili m.in. Lenny Kravitz, Wyclef Jean czy Jamiroquai.

Organizatorami Wianków - Święta Muzyki jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W sobotę w Krakowie "Wianki - Święto Muzyki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.