W Świnoujściu zakręci się Karuzela Cooltury

W Świnoujściu zakręci się Karuzela Cooltury
(fot. karuzelacooltury.pl)
PAP / drr

150 wydarzeń na 11 scenach, w tym spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne zaplanowali organizatorzy rozpoczynającej się 20 lipca w Świnoujściu Karuzeli Cooltury.

Do miasta ma przyjechać blisko osiemdziesięcioro gości imprezy. Wśród nich Janusz Gajos, Joanna Szczepkowska, Bogusław Kaczyński i Halina Młynkowa. Tegoroczna, czwarta Karuzela Cooltury, pod hasłem "Dusza i ciało" - potrwa do 22 lipca.

Jak mówi PAP Tomasz Mocarski, szef marketingu Karuzeli Cooltury z Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, która jest współorganizatorem imprezy, każdy punkt programu Karuzeli zaplanowany jest tak, aby był niepowtarzalnym wydarzeniem, w którym udział biorą ludzie o biegunowo różnych osobowościach i światopoglądach.

Jak zaznaczył, istotą imprezy są przyciągające tysiące uczestników spotkania z artystami, naukowcami, celebrytami, ekonomistami, duchownymi. - Nie podejmujemy podczas nich tematów bieżących, bo interesujące są dla nas uniwersalia. Nie pytamy więc, kto teraz rządzi, ale pytamy o mechanizmy władzy, nie pytamy, jaką mamy demokrację w Polsce, ale jaka jest relacja rynku i demokracji - dodaje Mocarski.

W tym roku podczas Karuzeli Cooltury organizatorzy zaproponują 20 spotkań. Pod hasłem "Ćwok wzbogacony, czyli gdzie jest mądrość?" filozof prof. Tadeusz Gadacz, Krzysztof Zanussi, bp Grzegorz Ryś i Henryk Sawka będą szukać "bogatego ćwoka".

Z kolei m.in. Jacek Santorski i Bogusław Kaczyński zastanowią się nad tym, "czy możliwa jest chirurgia plastyczna duszy".

Ojciec Maciej Zięba, Bogusław Wołoszański, Krzysztof Zanussi, prof. Łukasz Turski i Adam Szostkiewicz dyskutować będą o tym, "Czy XXI wiek będzie wiekiem ducha czy materii, czy w ogóle go nie będzie?"

Krzysztof Zanussi, jeden z pomysłodawców Karuzeli Cooltury, zapowiadał wcześniej, że podczas imprezy chce lansować "inteligencję kultury przeciw głupocie chamstwa". Jego zdaniem świnoujski festiwal jest alternatywą dla "odmóżdżających wakacji i mobilizuje ciała oraz dusze rozleniwionych turystów".

W tym roku reżysera w jego działaniach wesprą także poza wymienionymi: Krystyna Janda, Michał Urbaniak, o. Maciej Zięba, Kamil Durczok, Alicja Resich-Modlińska, Ewa Kasprzyk, Bogusław Wołoszański, Magda Gessler, Bohdan Tomaszewski, Hanna Bakuła, Aleksandra Kwaśniewska, Tomasz Kraśko, Tomasz Kammel, Tomasz Raczek, prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka, Agata Młynarska.

Jak twierdzą organizatorzy, Karuzela to nie jest typowy festiwal, lecz wydarzenie wielowymiarowe, obejmujące niemal wszystkie dziedziny aktywności człowieka, w tym kulturę, sport, publicystykę.

Idea pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstała 10 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był Krzysztof Zanussi. - Nie ma dwóch kultur: niskiej i wysokiej. Są w kulturze popularnej wartości, które prowadzą do wielkich dzieł. Stąd pomysł zrobienia festiwalu karuzeli, na którym spotka się to, co w kulturze wysokie, i to, co niskie - mówił wtedy reżyser.

Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszy był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy, z prawdziwego zdarzenia, festiwal odbył się w 2009 r.

Organizatorami Karuzeli Cooltury są m.in. Fundacja Centrum Twórczości Narodowej i miasto Świnoujście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Świnoujściu zakręci się Karuzela Cooltury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.