W Świnoujściu startuje festiwal FAMA

W Świnoujściu startuje festiwal FAMA
PAP / drr

Ponad sto wydarzeń artystycznych na dziesięciu scenach zaplanowano w ramach dwutygodniowego międzynarodowego festiwalu FAMA w Świnoujściu. Impreza, z udziałem kilkuset uczestników, w tym gości specjalnych, zacznie się 13 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia.

Jak mówi dyrektor programowa 42. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA, Alicja Sawicka, podczas festiwalu zaprezentują się twórcy wszystkich dziedzin sztuki: muzycy, wokaliści, aktorzy, plastycy, tancerze, pisarze, dziennikarze, krytycy sztuki, filmowcy, fotograficy, twórcy happeningów i performance art, a także teatry i interdyscyplinarne grupy artystyczne.

Do Świnoujścia przyjedzie około czterystu uczestników festiwalu, którzy wcześniej w dziesięciu polskich miastach akademickich przeszli eliminacje. Wezmą oni udział w blisko stu wydarzeniach artystycznych na festiwalowych scenach w amfiteatrze, muszli koncertowej, Miejskim Domu Kultury, hali w basenie portowym, a także na scenach plenerowych, m.in. na plaży, promenadzie i na ulicach miasta.

Festiwal zainauguruje w poniedziałek koncert rockowo-folkowo grupy VOO VOO. Dzień później odbędzie się koncert amerykańskiej wokalistki Rykardy Parasol. W Świnoujściu wystąpią też m.in. sekstet jazzowy Profesjonalizm oraz Atom String Quartet, czyli kwartet smyczkowy grający jazz.

W programie FAM-y znajdzie się również koncert zainspirowany książką Leopolda Tyrmanda "U brzegów jazzu", który poprowadzi i w którym weźmie udział jako wykonawca Jan Ptaszyn Wróblewski. Koncert zakończy się balem literatów, nawiązującym do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda.

FAMA to także spotkania autorskie z takimi pisarzami jak Andrzej Stasiuk, Janusz Rudnicki, Artur Daniel Liskowacki, Filip Springer, Ołeksandr Irwanec, Paweł Dunin-Wąsowicz.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, Zrzeszenie Studentów Polskich, FAMA to największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury. - Jesteśmy nadal ściśle związani ze środowiskiem akademickim, choć nie zaglądamy uczestnikom w indeksy. Zmiana nazwy festiwalu (w 2009 r. - red.) z dawnego Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej na nową, to m.in. otwarcie na uczestników z zagranicy. W tym roku przyjadą do nas artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Holandii i Niemiec - zaznaczyła Sawicka.

Program festiwalu to również warsztaty, nad którymi czuwać mają pedagodzy, m.in.: pianista i kompozytor Janusz Grzywacz, kompozytor i wiolonczelista Adam Klocek, jazzman Włodek Pawlik, wokalistka Anna Serafińska, fotograf Tomek Sikora.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym oraz przyznaniem nagród. Trójząb Neptuna to najważniejsza nagroda festiwalu FAMA, ustanowiona w roku 1966 jako nagroda za najwybitniejsze wydarzenie lub osiągnięcie artystyczne festiwalu.

Historię świnoujskiego festiwalu tworzą takie osoby i grupy jak Magda Umer, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Agnieszka Duczmal, Jan Sawka, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Kinga Preis, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem. Festiwal odbywa się od 1965 roku. W latach 1978-1983 nastąpiła przerwa w jego edycjach z powodu braku zgody ówczesnych władz.

Współorganizatorem festiwalu jest miasto Świnoujście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Świnoujściu startuje festiwal FAMA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.