W-wa: Nowe eksponaty w Muzeum Farmacji

W-wa: Nowe eksponaty w Muzeum Farmacji
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / im

Zabytkowe meble apteczne z drugiej połowy XIX w. wzbogaciły wystawę warszawskiego Muzeum Farmacji. Stała ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w środę.

- Jest bardzo ważne dla Warszawy, że w ogóle istnieje takie muzeum - powiedziała Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, którego częścią jest Muzeum Farmacji.

- Ludzie, którzy przychodzą, siłą rzeczy wciągani są w charakter tego miejsca. Dzieci uczą się, jak robi się mieszanki ziołowe. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądał punkt opatrunkowy z okresu Powstania Warszawskiego. Jest też ekspozycja japońska, co daje pojęcie o zawodzie aptekarza w innym kręgu kulturowym. Można zobaczyć po prostu codzienne życie ludzi, którzy zajmują się opieką nad chorymi - uzupełniła Bojarska.

DEON.PL POLECA

Prezentowane meble były elementem wyposażenia nieistniejącej już apteki, założonej w 1835 r., która znajdowała się na placu Trzech Krzyży. W 1860 r., jej właścicielem został Henryk Klawe, polski farmaceuta, jeden z pionierów przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Najprawdopodobniej to on zamówił wykonanie kompletu mebli. W rękach jego rodziny apteka znajdowała się przez ok. 60 lat.

W połowie lat 70. XX w. apteka została zlikwidowana. Meble wpisano do rejestru zabytków i przeniesiono do prowadzonej przez CEFARM apteki na Krakowskim Przedmieściu. Jej wnętrze można było zobaczyć m.in. w filmie "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Tam pozostały do czerwca, kiedy okazało się, że także ta apteka ulega likwidacji. Ostatecznie trafiły do Muzeum Farmacji.

Wartość rynkowa mebli wynosi ok. 130 tys. zł. Przekraczało to możliwości Muzeum Farmacji. W pozyskaniu kompletu pomogły CEFARM, oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. W połowie czerwca rozpoczęło się przenoszenie mebli do Muzeum Farmacji na ul. Piwnej. Po przetransportowaniu, przeprowadzone zostały trwające ponad dwa miesiące prace renowacyjne i konserwacyjne.

W skład wykonanego z mahoniowego i sosnowego drewna kompletu wchodzą m.in. tzw. pierwszy stół apteczny, nazywany potocznie ladą, witryny, szafy, pomocnik aptekarza, czyli rodzaj komody, oraz zabytkowa kasa. Z powodu braku miejsca w Muzeum, część mebli musiano umieścić w magazynach muzealnych w Pruszkowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W-wa: Nowe eksponaty w Muzeum Farmacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.