Wachlarze: "Najlepsza sekretu zasłona"

Zobacz galerię
Wachlarze: "Najlepsza sekretu zasłona"
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
wab

Zbierano na nich autografy, reklamowano firmy i produkty, a nawet pisano wiersze! Muzeum Teatralne zaprasza na wystawę wachlarzy.

Muzeum Teatralne otwiera dla publiczności jeden ze swoich najcennych skarbców. Znajdują się w nim wachlarze najwybitniejszych artystek polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku.

Wachlarz od najdawniejszych czasów służył człowiekowi do ochłody. Od tej jego podstawowej służebnej funkcji powstały pierwsze staropolskie nazwy, takie jak wietrznik, czy też wiejaczka, ale też oganka.

Z czasem wachlarz stał się pięknym przedmiotem wzbogacającym dworskie ceremonie, niezbędnym dopełnieniem eleganckiego stroju, a na scenie zaczął pełnić rolę rekwizytu.

Najstarszym wachlarzem prezentowanym na wystawie jest wachlarz z okresu dyrektoriatu (koniec XVIII wieku), który jest darem bibliofila Władysława Dąbrowskiego.

Na wystawie prezentowane są także - cieszące się dużą popularnością w XIX wieku, a pełniące rolę sztambucha - wachlarze autografowe. W kolekcji znajduje się drewniany wachlarz z autografem pianisty i dyrygenta Józefa Śliwińskiego.

Niezwykle cenną pamiątką jest wachlarz autografowy należący niegdyś do Lucyny Kotarbińskiej, żony Józefa Kotarbińskiego - dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie.

Na pokryciu wachlarza znajdują się autografy wybitnych twórców, m.in.: Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Lucjana Rydla, Michała Bałuckiego, Kazimierza Tetmajera, czy Władysława Żeleńskiego oraz fragmenty utworów literackich m.in. wiersza Kazimierza Tetmajera "Tęsknica”, czy dramatu "Psyche” Zofii Wójcickiej, który na scenie krakowskiej pojawił się po raz pierwszy za dyrekcji Kotarbińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wachlarze: "Najlepsza sekretu zasłona"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.