Walczył o przetrwanie. Powstał film o Tadeuszu Pietrzykowskim - polskim bokserze w Auschwitz

Walczył o przetrwanie. Powstał film o Tadeuszu Pietrzykowskim - polskim bokserze w Auschwitz
Fot. Moje Filmy / YouTube.com
PAP / tk

27 sierpnia br. miała miejsce premiera filmu Macieja Barczewskiego „Mistrz”. Jest to ekranizacja historii Tadeusza Pietrzykowskiego, polskiego więźnia obozu w Auschwitz, który brał udział walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Był również działaczem obozowej konspiracji.

"Mistrz" został zainspirowany historią pięściarza, który podczas II wojny światowej walczył o życie w obozowych ringach. Akcja filmu rozpoczyna się w początkowym okresie funkcjonowania nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku.

Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Na postać Tadeusza Pietrzykowskiego Barczewski trafił zupełnie przypadkowo, w trakcie lektury jednego z opowiadań byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz Tadeusza Borowskiego. Napisał w nim, że był pośród nich więzień 77, który bił Niemców jak chciał za to, co Polacy dostali od nich na polu.

DEON.PL POLECA

- Nie ukrywam, że taka figura bardzo mnie zaintrygowała. Jak to, Polak, więzień obozu, który bije nazistów w obozie koncentracyjnym? Zacząłem szukać, kim był więzień 77. Okazało się, że to Tadeusz Pietrzykowski. Kiedy poznałem jego historię i skontaktowałem się z jego rodziną, doszedłem do wniosku, że nie ma innej możliwości, muszę ten film zrobić - powiedział reżyser filmu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Walczył o przetrwanie. Powstał film o Tadeuszu Pietrzykowskim - polskim bokserze w Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.