Warszawa: Wręczono nagrody KLIO

PAP / ad

Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana" Jacka Sawickiego i Tomasza Stempowskiego oraz "Rząd Królestwa Polskiego wobec sejmików i zgromadzeń gminnych 1815-1830" Macieja Mycielskiego zostały m.in. uhonorowane tegoroczną nagrodą KLIO.

Nagroda KLIO jest przyznawana od 1995 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców, zajmujących się literaturą historyczną, za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. Jest przyznawane corocznie podczas warszawskich Targów Książki Historycznej za publikacje wydane w ostatnich dwóch latach.

DEON.PL POLECA
"Podobnie jak w latach ubiegłych do nagrody nominowano w tym roku ponad 150 książek. Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie i prestiż, jakim wyróżnienie cieszy się w środowisku. Apelujemy równocześnie, by wydawnictwa jeszcze liczniej zgłaszały swoich autorów do tego promującego historyczne publikacje konkursu" - mówił przewodniczący jury nagrody KLIO prof. Tomasz Szarota podczas uroczystości wręczania nagród, która odbyła się w czwartek podczas otwarcia XIX Targów Książki Historycznej w Warszawie.

W tym roku w kategorii autorskiej nagrodą I stopnia został uhonorowany Grzegorz Krzywiec za książkę "Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905)", drugą otrzymała Justyna Olko za "Meksyk przed konkwistą", a trzecią wręczono Tomaszowi Sylwiuszowi Ceranowi za "Świat idei Jacka Kuronia".

DEON.PL POLECA

W kategorii monografii naukowych nagrodę I stopnia otrzymał Maciej Mycielski za książkę "Rząd Królestwa Polskiego wobec sejmików i zgromadzeń gminnych 1815-1830", drugą wręczono Beacie Wojciechowskiej za "Ekskomunikę w Polsce średniowiecznej. Normy i funkcjonowanie", a trzecią uhonorowano Pawła A. Jeziorskiego za "Margines społeczny w dużych miastach Prus i Inflant w późnym średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych".

Wyróżnienia w kategorii edytorskiej wręczono Wydawnictwu DEMART za edycję książek "Wojna o wszystko. Opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej" i "Atlas historii Żydów Polskich"; Wydawnictwu Uniwersytetu Łódzkiego za pięciotomową edycję "Kronika getta łódzkiego Litzmannstadt Getto 1941-1944"; Wydawnictwu BOSZ za edycję książki Mieczysława Tomaszewskiego pt. "Chopin"; Wydawnictwu BELLONA za edycję publikacji pod red. Krzysztofa Komorowskiego "Boje polskie 1939-1945" oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie za nową edycję książki pt. "Compendium Ferculorum albo zebranie potraw".

W kategorii varsaviana I nagrodę otrzymali Jacek Sawicki i Tomasz Stempowski za publikację "Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana", drugą uhonorowano Jacka Kurczewskiego, Mariusza Cichomskiego i Krzysztofa Wilińskiego za "Wielkie bazary warszawskie", a trzecią wręczono Ryszardowi Wolańskiemu za "Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie".

"To wyróżnienie dla wszystkich zaangażowanych w wydanie albumu. To projekt Instytutu Pamięci Narodowej, zrealizowany z synem Juliena Bryana, Samem i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W ramach tego projektu IPN otrzymał możliwość zdigitalizowania zdjęć Juliena Bryana. Mamy obecnie w Warszawie kolekcję fotografii wykonanych przez niego w 1939 roku w okupowanej Warszawie. Dzięki temu powstał album, który jest dla warszawiaków cenną pamiątką i dokumentacją tamtych dni" - opowiadał PAP współautor albumu "Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana" Jacek Sawicki.

Podczas otwarcia Targów wręczono także nagrody im. prof. Jerzego Skowronka przyznawane wydawcom publikacji historycznych. W tym roku nagrodę otrzymało Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie za pracę Huberta Chudzio "Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)" oraz Instytut Historii UAM za pracę Krzysztofa Marchlewicza "Wielka Emigracja na Wyspach Brytyjskich (1831-1863)".

Jury nagrody wyróżniło również Wydawnictwo DIG za publikację "Stefan Kieniewicz i jego dziedzictwo w polskiej historiografii" pod red. Andrzeja Szwarca oraz Wydawnictwo Arkadiusz Wingert za pracę Tomasza Witucha i Bogdana Stolarczyka "Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000". Przyznano także wyróżnienie specjalne Wydawnictwu Arcana za publikację Jacka Burdowicza-Nowickiego "Piotr I, August II i Rzeczpospolita. 1697-1706".

Materiały multimedialne na temat Targów do obejrzenia ok. godz. 17.00 na Portalu Historycznym dzieje.pl prowadzonym wspólnie przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Wręczono nagrody KLIO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.