Książkowa feta w Krakowie

Książkowa feta w Krakowie
(fot. Thyago - SORG|FX/flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski Marcin Wilk / "Dziennik Polski"

Motto tegorocznych Targów Książki w Krakowie brzmi: "Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju". Jest to cytat z książki "Salamandra" Thomasa Whartona. Biorąc pod uwagę bogactwo programu, a zwłaszcza nowe propozycje, można przypuszczać, że rajskich złodziei znów będzie potężna masa.

Wśród najwybitniejszych gości będzie Herta Müller, ubiegłoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla. Pisarka do Krakowa przyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Aktywnie już włączyła się w targowe imprezy. Autorka wraz z czytelnikami pisze bowiem książkę. Pierwsze zdania zostały przez Noblistkę podane kilka dni temu. Kolejne frazy dopisywali czytelnicy w Galerii Krakowskiej. Teraz akcja będzie kontynuowana podczas targów. Całość powstałej w ten sposób opowieści ma zostać zlicytowana w czasie trwania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obok Noblistki na targach pojawi się również Lord Jeffrey Archer, znany i u nas autor powieści sensacyjnych. Poza tym spotkać będzie można ponad 400 pisarzy i poetów - a wśród nich takie gwiazdy jak: Katarzyna Grochola, Janusz L. Wiśniewski, Olga Tokarczuk, Marlena de Blasi, Roma Ligocka, Jacek Dukaj, Dorota Sumińska, o. Leon Knabit i ogrom innych. Będą obecni również polscy aktorzy, dziennikarze i celebryci: Krzysztof Ziemiec, Wojciech Mann czy Dorota Zawadzka.

DEON.PL POLECA

Jak co roku hale zostaną podzielone na sekcje tematyczne. Nie zgubią się miłośnicy i poszukiwacze książki naukowej czy wydawców religijnych. Atrakcyjną nowością tegorocznej edycji będzie Salon Nowych Mediów. Nie tylko odbędą się tam dyskusje o książce przyszłości. Będzie tę książkę można również zobaczyć. W jednym miejscu i czasie spotkają się dystrybutorzy e-booków i innych podobnych projektów. - Na naszych oczach dokonują się zmiany na rynku książki. Ciągle pojawiają się pytania, czy książka cyfrowa raz na zawsze zastąpi jej wersję drukowaną. Obecnie wydawcy i czytelnicy traktują obie formy książek jako równoprawne. Przedstawiciele branży wydawniczej pytają więc, jak maksymalnie wykorzystać potencjał internetu. Właśnie o szansach, jakie otwierają nowe technologie rozmawiać będziemy w Salonie Nowych Mediów - mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Jak zawsze podczas Targów zostaną rozstrzygnięte konkursy. Książkę-laureatkę najważniejszego i najbardziej prestiżowego z nich - o Nagrodę im. Jana Długosza dla najbardziej znaczącego dzieła z szeroko pojętej humanistyki - poznamy już dzisiaj wieczorem. Wśród nominowanych książek w tym roku znalazły się pozycje wydane przez krakowskie oficyny: Pawła Dybla "Okruchy psychoanalizy. Teoria Freuda między hermeneutyką a postmodernizmem" (Universitas), Andrzeja Zawadzkiego "Literatura a myśl słaba" (Universitas) czy Lecha Witkowskiego "Wyzwania autorytetu w praktyce społecznej i kulturze symbolicznej" (Impuls).

Krakowskie oficyny jak zwykle godnie zaprezentują się podczas targów. Będzie można spotkać zarówno te największe (np. WL, Znak, WAM, Biały Kruk), jak i te mniejsze specjalizujące się w literaturze religijnej (np. Esprit) czy naukowej (np. Universitas).

Na spotkania z książką rodzice powinni przygotowywać również swoje pociechy. - Z każdym rokiem uczestnictwo najmłodszych w targach wzrasta. I dobrze, bo najmłodsi przyciągają do książek swoich rodziców - mówi Katarzyna Popieluch-Kmiecik, komisarz Targów Książki. W tym roku nie zabraknie atrakcji w postaci wspólnego przygotowywania książki. Będą też spotkania z ulubionymi autorami i podpisywanie egzemplarzy. A już w przyszłym roku dorosłe Targi Książki będą mieć młodsze rodzeństwo - Targi Książki Dla Dzieci, których pierwsza edycja ma odbyć się w Krakowie w roku 2011 w pierwszy weekend po Dniu Dziecka.

Równolegle do Targów Książki trwać będzie 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Obok spotkań rozsianych po mieście (szczegółowy program: www.conradfestival.pl) będzie można uczestniczyć również w dyskusjach odbywających się w halach targowych. W sobotę o godz. 12.00 będzie mieć miejsce "Myślenie na żywo: Literatura i nowe media" - spotkanie prowadzone przez Szymona Kloskę, w którym udział wezmą Inga Iwasiów, Jacek Dukaj i Jarosław Lipszyc. Dzień później, w niedzielę, czekają nas przy ul. Centralnej z kolei dwa spotkania. Najpierw, o godz. 12.00 spotkanie "Wschód - Zachód" prowadzone przez Michała Olszewskiego, w którym udział wezmą Mathias Göritz i Serhij Żadan, potem, o godz. 15.00, spotkanie "Niepokój - Ryszard Apte i Holokaust" prowadzone przez Joannę Ostrowską z udziałem Marcina Kowalskiego, Piotra Głuchowskiego i Gerarda Piaseckiego.

Targi to okazja nie tylko do atrakcyjnych zakupów, ale i refleksji nad sytuacją książki oraz rynku wydawniczego. Starym zwyczajem dwa pierwsze dni (czwartek, piątek) będą więc poświęcone przede wszystkim branży. Największe tłumy pojawią się w sobotę i niedzielę. Będziemy na bieżąco relacjonować najważniejsze wydarzenia, zachęcając do targowych wizyt. Przyjemnych, ale i rozsądnych. Bo, o czym mówi Izabela Sowa w wywiadzie na stronie C8, targi to dobry moment, by życzyć sobie jeszcze lepszej sytuacji na rynku książki. Choć źle - o czym, miejmy nadzieję, przekonamy się w ciągu najbliższych dni - wcale nie jest.

Źródło: Książkowa fetawww.dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książkowa feta w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.