Wianki: N. Kennedy, Kroke i Czerwono-Czarni

Wianki: N. Kennedy, Kroke i Czerwono-Czarni
(fot. welovethesky / (CC BY-SA 2.0) / Wikimedia Commons)
8 lat temu
PAP / slo

Skrzypek jazzowy Nigel Kennedy oraz zespoły Kroke i Czerwono-Czarni będą gwiazdami tegorocznych Wianków w Krakowie. Impreza, organizowana nad Wisłą na powitanie lata, potrwa od 21 do 23 czerwca.

Jak poinformowało w czwartek Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator przedsięwzięcia, koncerty odbędą się na scenie ustawionej przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Krakowianie i turyści będą mieli okazję posłuchać także takich artystów, jak: Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, Magdalena Brudzińska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble, a także Orkiestrę i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Capellę Cracoviensis.

- Proponujemy publiczności nową jakość i mamy nadzieję, że nasz pomysł się spodoba - powiedziała Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Po raz pierwszy Wianki potrwają trzy dni, a każdy z nich będzie miał inną stylistykę: od klasyki, poprzez jazz, po world music. Tradycyjnie nie zabraknie również pokazu sztucznych ogni.

Trzydniowe święto rozpocznie się 21 czerwca (piątek) koncertem zamykającym sezon w krakowskiej Filharmonii. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem mistrza batuty Antoniego Wita, złożą hołd Giuseppe Verdiemu i Richardowi Wagnerowi - sławnym kompozytorom, których 200. rocznica urodzin przypada w tym roku. W plenerowej scenerii zabrzmią fragmenty dzieł takich jak: "Lohengrin", "Holender Tułacz", "Tannhaeuser" Wagnera oraz "Moc przeznaczenia", "Trubadur", "Traviata", "Nabucco" i "Aida" Verdiego.

22 czerwca (sobota) upłynie pod znakiem klasyki i jazzu. Na scenie pojawią się pianiści młodego pokolenia: Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, którzy zaprezentują nowatorskie interpretacje koncertów klawesynowych Jana Sebastiana Bacha. Z dwoma artystami wystąpi zespół muzyki dawnej - Capella Cracoviensis.

Tej samej nocy zgromadzeni na bulwarach wiślanych usłyszą przeboje Krystyny Prońko ("Małe tęsknoty", "Jesteś lekiem na całe zło"), Grażyny Łobaszewskiej ("Czas nas uczy pogody", "Brzydcy"), Aleksandry Dudziak ("Jesteś wyspą"), Ewy Zgody i Przemysława Kleczkowskiego ("Majowy sen").

23 czerwca (niedziela) wystąpią Czerwono-Czarni. Ich hity to: "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Dwudziestolatki" i "Jedziemy autostopem". W Krakowie wystąpią muzycy, którzy przez wiele lat stanowili trzon zespołu: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski i Tomasz Jaśkiewicz (gitary), saksofonista Zbigniew Bizoń, klawiszowiec Ryszard Poznakowski, perkusista Jan Knap i basista Wojciech Rapa. Śpiewać z nimi będą młodzi uzdolnieni piosenkarze. Koncert da również Piotr Puławski, którego fani pamiętają z grupy Polanie.

Podczas wieczoru publiczność usłyszy też utwory z wydanego w kwietniu albumu "Colorovanka" Magdaleny Brudzińskiej. Do nagrania płyty artystkę zainspirował klimat Kazimierza - dawnej dzielnicy żydowskiej w Krakowie.

Muzyczny weekend zakończy koncert "East meets East" - wspólne wystąpienie Nigela Kennedy’ego i grupy Kroke. Brytyjski skrzypek oraz polski zespół poznali się w 2001 r., gdy Nigel Kennedy, za namową swojej żony Agnieszki, przybył na klubowy koncert Kroke w angielskiej Kornwalii.

- Musieliśmy nocować w namiotach, w lesie. Ale to nic. Ich występ na żywo był niezwykły, tak czysty, jak nagranie z płyty. Podeszliśmy do nich, przywitaliśmy się i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Potem ja przyjechałem do Krakowa - wspominał Kennedy spotkanie z polskim zespołem.

Pierwszy wspólny koncert zagrali w lecie tego samego roku, na krakowskim Kazimierzu. W 2002 i 2003 r. nagrali swój jedyny jak dotąd wspólny album "East Meets East" - z gościnnym udziałem belgijskiej piosenkarki Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Płyta zawiera 14 utworów, m.in. "Lullaby for Kamila", "Time 4 Time", "Kukush" oraz Tribute to Maria Tanase" - nagrany w hołdzie znanej rumuńskiej śpiewaczce zmarłej w 1963 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wianki: N. Kennedy, Kroke i Czerwono-Czarni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.