"Wiedźmin to fajna, mroczna postać"

"Wiedźmin to fajna, mroczna postać"
PAP / drr

Aktor Krzysztof Banaszyk użyczy głosu wiedźminowi Geraltowi w dwóch audiobookach według prozy Andrzeja Sapkowskiego, które właśnie trafiły do sprzedaży. O swoim bohaterze Banaszyk mówi, że to postać ciekawa ze względu na swoją niejednoznaczność.

- Wiedźmin jaki jest, każdy widzi. To fajna postać: mroczna, niejednoznaczna, mająca swoje tajemnice i grzeszki. Im dana postać jest "mroczniejsza", tym bardziej kolorowa, a przez to prostsza w zbudowaniu kreacji. Łatwiej oddaje się osobowość złożoną i skomplikowaną, niż np. dobrego do szpiku kości Kirkora z "Balladyny", z którym w mojej pracy też się zetknąłem - mówi odgrywający wiedźmina Geralta aktor, Krzysztof Banaszyk.

- Trudno porównywać grę np. w teatrze z czytaniem audiobooka. W przypadku gry na scenie działa cały organizm - mózg i ciało. W przypadku nagrywania emocje możemy przekazywać tylko za pomocą naszego głosu - dodaje Banaszyk.

Na rynek trafiły dwa pierwsze zbiory opowiadań wiedźmińskiego cyklu: "Miecz przeznaczenia" i "Ostatnie życzenie".

Towarzyszkę wiedźmina, czarodziejkę Yennefer zagrała Anna Dereszowska, a poetę Jaska - Sławomir Pacek. Prócz tego, w obu audiobookach wystąpią też m.in. Dorota Segda (Nenneke), Henryk Talar (król Foltest), Marian Opania (Velerad), Maria Pakulnis (królowa Calanthe), Wojciech Pszoniak (czarownik Irion), czy Kazimierz Kaczor, jako wójt Caldemeyn.

Nagraniem audiobooków zajmowała się firma Fonopolis. Produkcja i nagrania rozpoczęły się w kwietniu i zajęły pół roku. - Moim celem było zaproponowanie nieco innej, niż tradycyjna formy audiobooka. Dlatego zdecydowałem, że będzie ona czytana wielogłosowo. Ostatecznie, przy naszym wydawnictwie pracowało ok. 60 aktorów, ale osią, spajającą całość jest narracja Krzysztofa Gosztyły - mówi prezes Fonopolis, Błażej Kukla. Według niego, w czasie produkcji najtrudniejsze było dodanie efektów dźwiękowych.

- W audiobooku nie ma ilustracji, trzeba wszystko "opowiedzieć" dźwiękiem. Dlatego np. do stworzenia dźwięku wydawanego przez strzygę z opowiadania "Wiedźmin" użyliśmy dźwięków wydawanych przez delfina, słonia, torpedę i wystrzału armatniego.

"Miecz przeznaczenia" i "Ostatnie życzenie" to zbiory opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, będące wstępem do pięciotomowej "Sagi o wiedźminie".

Andrzej Sapkowski (ur. 1948 r.) jest polskim pisarzem fantasy. Pięciokrotnie otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla - najwyższą nagrodą środowiska polskich pisarzy literatury fantastycznej. Sapkowski odbierał ją w 1990, 1992, 1993, 1994 i w 2002 r. Czyni go to, wraz z Jackiem Dukajem, najczęściej wyróżnianym twórcą w historii nagrody Zajdla.

Uznanie przyniosła Sapkowskiem "Saga o Wiedźminie". Opowiada ona o Geralcie z Rivii, który dzięki mutacjom stał się wiedźminem - zabójcą wampirów, wilkołaków i upiorów. Losy wiedźmina wplatają go w skomplikowaną polityczną grę, której stawką jest otaczającego go świata. Na podstawie "Sagi o Wiedźminie" powstały komiksy, film, serial telewizyjny, gra karciana i dwie gry komputerowe. "Sagę" przetłumaczono na kilkanaście języków, ostatnio na chiński i japoński.

Sapkowski jest również autorem tzw. "trylogii husyckiej" - osadzonej w XV w. opowieści o młodym medyku, Reynevanie z Bielawy, który jest uczestnikiem i świadkiem wojen z herezją husycką.

Jego ostatnia książka to wydana w 2009 r. powieść "Żmija", osadzona w czasach rosyjskiej inwazji na Afganistan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wiedźmin to fajna, mroczna postać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.