Willa Reykjavik - dzielnica sztuki

Willa Reykjavik - dzielnica sztuki
Rafał Bujnowski, "Portret Louisa-Auguste'a Cyparisa", 2010, Galeria Raster, Warszawa
wab

W lipcu w centrum Reykjaviku powstanie tymczasowa, międzynarodowa dzielnica sztuki. Stworzy ją 14 europejskich galerii z Warszawy, Paryża, Berlina, Mediolanu, Stambułu, Londynu, Wilna i Reykjaviku.

Pomysłodawcami projektu są twórcy warszawskiej galerii Raster, Michał Kaczyński i Łukasza Gorczyca. Panowie postanowili przenieść na islandzki grunt pomysł, który świetnie sprawdził się w Polsce w 2006 - wtedy w stolicy powstała Villa Warszawa. Kilkanaście europejskich galerii spotkało się wówczas w opuszczonej willi, zaprojektowanej przez przedsiębiorcę i architekta-amatora Antoniego Moniuszkę. Przez kilka dni trwały koncerty, pokazy tańca współczesnego, performensy.

Tym razem to stolica Islandii stanie się miejscem spotkań artystów z kilku europejskich miast. Zaproszenie Rastra przyjęły bowiem galerie z Warszawy, Paryża, Berlina, Mediolanu, Stambułu, Londynu, Wilna i Reykjaviku.

Wśród prezentownych wystaw zobaczyć będzie można specjalną wystawę zatytułowaną "Tropical Iceland" ("Tropikalna Islandia") przygotowaną przez Sylvię Kouvali, kierująca galerią Rodeo ze Stambułu. Berliński Croy Nielsen pokaże projekt "Floatsam and Jetsam" Jacoba Dahl Jürgensena i Simona Dybbroe Møllera. Na wystawie polskiej Fundacji Galerii Foksal obejrzymy prace Pawła Althamera, Moniki Sosnowskiej, Piotra Janasa oraz najnowszą realizację Anny Molskiej, przygotowywaną specjalnie z myślą o Villi Reykjavik. Rafał Bujnowski przyjedzie do stolicy Islandii ze swoją pracą - popiersie Louis-Auguste'a Cyparisa, jedynego mężczyzny, który ocalał z wybuchu wulkanu Mt. Pelée na Martynice, wykonane z pyłu wulkanicznego. Praca nabierze zupełnie innego wymiaru ze względu na niedawny wybuch wulkanu Eyjafjallajokull.

Villa Reykjavik to nie tylko wydarzenie artystyczne. Na uczestników czekają również niespodzianki muzyczne i filmowe. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie muzyczny performens Williama Hunta, obecnego także na wystawie londyńskiego IBID Projects. Do Reykjaviku przyjadą polskie zespoły - mutujący Paris Tetris czy folkowo-indie Paula i Karol. Ze strony islandzkiej zagrają m.in. Pascal Pinon i Nóra.

W kinie na specjalnym pokazie zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film Wilhelma Sasnala "Świniopas".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Willa Reykjavik - dzielnica sztuki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.