Włochy: największa żywa szopka na świecie

Włochy: największa żywa szopka na świecie
(fot. PAP/EPA/ANTONIO VECE)
KAI / pk

W Materze w regionie Basilicata na południu Włoch powstała największa żywa szopka na świecie. Ma ponad 5 km długości i uczestnicy w niej aż 400 aktorów. Tę niecodzienną szopkę we włoskiej Jerozolimie, jak popularnie nazywa się to niewielkie, 60-tysięczne miasteczko, można oglądać od 2 do 5 stycznia.

Poszczególne sceny gigantycznej szopki rozgrywają się na specjalnie na tę okazję oświetlonych uliczkach i placach Matery. Organizatorom zależy na dokładnym oddaniu atmosfery czasów Jezusa, stąd powstały m.in. koszary rzymskich legionistów, tradycyjne piekarnie, stolarnie, a nawet siedziba Heroda. Pierwsza z prezentowanych scen ukazuje Zwiastowanie, a ostatnią poświęcono rzezi niewiniątek. Nad betlejemską grotą dominuje 4-metrowa gwiazda. Tematem przewodnim szopki w Materze są słowa "Pójdźmy za gwiazdą".

Organizatorzy spodziewają się, że do tego miasteczka, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO, przybędzie w tych dniach kilkaset tysięcy zwiedzających z całego świata. Liczą zarazem, że największa żywa szopka na świecie przyczyni się do promocji miasta, które w 2019 r. będzie europejską stolicą kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: największa żywa szopka na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.