Wrocław: otwarcie wystawy "Wiara w kulturze"
Kultury polskiej nie można w pełni zrozumieć bez chrześcijaństwa, bez Ewangelii, która stała się przeobfitym źródłem natchnień artystycznych dla poetów tej miary, co: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid i wielu innych mistrzów słowa, pędzla, dłuta - mówił abp Józef Kupny otwierając wystawę "Wiara w kulturze".
Do 15 września we wrocławskim kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim można oglądać prace ponad 50 artystów.
Wśród prezentowanych dzieł sztuki dominuje malarstwo. Nie brakuje jednak także rzeźby, tkaniny artystycznej czy grafiki. Ich twórcy - jak mówią - chcą w ten sposób uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz wizytę papieża Franciszka w naszym kraju. Nawiązują tym samym do roku 1983. Wówczas w tej samej świątyni przygotowano wystawę blisko 400 prac, podkreślając w ten sposób ważność wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie. - Wtedy, wobec rozwiązania przez ówczesne władze Związku Artystów Plastyków, spora grupa twórców zgromadziła się przy Kościele, a nasza wystawa dała początek, działającemu do dziś we Wrocławiu Duszpasterstwu Środowisk Twórczych - mówią artyści.
Obecny na otwarciu wystawy abp Józef Kupny przywołał słowa Papieża Polaka wypowiedziane w Paryżu, w czasie przemówienia w UNESCO. - Św. Jan Paweł II dał szczególne świadectwo, mówiąc: "Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć, a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i - pośród rozbiorów oraz okupacji - własną suwerenność jako naród, nie opierając się na jakichkolwiek innych środkach fizycznej potęgi, ale tylko na własnej kulturze, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od innych potęg" - przypomniał metropolita wrocławski, podkreślając, że w dziejach narodu polskiego związek między kulturą i chrześcijaństwem ma długą i bogatą historię.
- Nie można zrozumieć kultury polskiej bez hymnu "Bogurodzica Dziewica", bez dzieła Jana Długosza - nie tylko dzieła historycznego, ale i pedagogicznego. Nie można jej należycie poznać bez wejścia w dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym kształcili się m.in. św. Jan z Kęt i Mikołaj Kopernik - zauważył abp Kupny.
Metropolita wrocławski tłumaczył, że myśl chrześcijańska tak dalece zrosła się z naszą kulturą, że nawet osoby dalekie od wiary chrześcijańskiej, obojętne religijnie, korzystają z niej i w niej odnajdują poniekąd siebie i swoją tożsamość. - Przykładem może być chociażby fakt, że niemal wszyscy, częściej lub rzadziej, uczestniczymy w liturgicznym i obyczajowym kręgu chrześcijańskiej obrzędowości. Nawet przemiany cywilizacyjne współczesnego świata, jego desakralizacja, nie niszczą do końca coraz bardziej uproszczonej i zredukowanej obrzędowości religijnej, która kształtuje świadomość narodową oraz zachowania i postawy ludzi - mówił arcybiskup, gratulując artystom przygotowania kolejnej wystawy i wyrażając nadzieję, że odwiedzający ją dostrzegą ścisły związek między polską kulturą a Ewangelią.
Wystawę można zwiedzać od codziennie z wyjątkiem niedziel od godz. 12.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Skomentuj artykuł