Wystawa "Zvvycięzcy" w stołecznej siedzibie IPN
Odbudowa Warszawy po II wojnie, zdobywca biegunów Ziemi Marek Kamiński i laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek to niektóre z wydarzeń i postaci symbolizujących polskie zwycięstwa i sukcesy będących tematem prac zaprezentowanych na wystawie w stołecznej siedzibie IPN.
"Projekt, którego efektem jest wystawa "Zvvycięzcy", powstał generalnie z obserwacji tego, w jaki sposób przedstawia się obecnie historię, skupiając się raczej na gloryfikacji wątków martyrologicznych. Oczywiście uważamy, że należy upamiętniać wszystkie tragiczne wydarzenia z polskiej historii, ale wydaje nam się, że przede wszystkim powinniśmy się skupić na promowaniu polskich zwycięstw i sukcesów" - powiedział PAP koordynator projektu Mateusz Staroń.
Jak zaznaczył, celem projektu jest promowanie nowoczesnego podejścia do patriotyzmu i przekazywania tradycyjnych wartości w nowoczesny sposób. Projekt realizuje grupa "najzdolniejszych projektantów młodego pokolenia" zrzeszonych w kolektywie Goverdose. "Każdy z artystów otrzymał od nas do zrealizowania jakiś temat związany z polskimi zwycięstwami i sukcesami na przestrzeni dziejów, z nastawieniem raczej na najbliższą przeszłość" - mówił Staroń.
Artyści mieli pełną dowolność w wyborze formy i stylu prezentowania zaproponowanych tematów. "To różnorodne, nowoczesne style graficzne od plakatowego po projektowanie w 3D i abstrakcyjne formy, pozwalające odbiorcy na indywidualną interpretację. Projekt jest skierowany przede wszystkim do młodych, zarówno tych interesujących się historią, jak i jej mniejszych entuzjastów, którym chcieliśmy ją przybliżyć. Wystawą chcemy oddać hołd Polakom, którzy przyczynili się swoim życiem i sukcesami do rozwoju naszego kraju" - dodał koordynator projektu.
Na wystawie prezentowanej od czwartku w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej, który jest patronem projektu, będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac poruszających tematy polskich sukcesów. Jak zaznaczają organizatorzy, będą one poświęcone zwycięstwom nie tylko militarnym, ale także na polu kultury, sztuki czy nauki.
Wśród wydarzeń i postaci upamiętnionych na ekspozycji znaleźli się m.in. Jan III Sobieski i jego zwycięstwo pod Wiedniem; ciesząca się międzynarodową sławą aktorka Pola Negri; twórca lwowskiej szkoły matematycznej Stefan Banach; autor międzywojennej reformy walutowej Władysław Grabski oraz Kazimierz Funk, odkrywca pierwszej witaminy - tiaminy (obecnie B1).
Na wystawie zostaną także upamiętnieni: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - polscy uczeni, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma; odbudowa Warszawy po II wojnie; polarnik i zdobywca obu biegunów Ziemi - Marek Kamiński czy laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Jan A.P. Kaczmarek.
Otwarcie wystawy "Zvvycięzcy" ma miejsce w 93. rocznicę polskiego zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi na przedpolach Warszawy.
Skomentuj artykuł