XI Karpacki Jarmark Turystyczny

PAP / drr

Koncerty zespołów z Polski, Ukrainy i Węgier, degustacje regionalnych potraw, prezentacje rękodzieła - to niektóre z propozycji XI Karpackiego Jarmarku Turystycznego, który rozpocznie się w sobotę po południu w Ustrzykach Dolnych (Podkarpackie).

- Karpacki Jarmark Turystyczny to jedna z ważniejszych imprez turystyczno-kulturalnych w województwie podkarpackim, z roku na rok ciesząca się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców regionu. Jest okazją do prezentacji tego, co stanowi o atrakcyjności turystycznej Podkarpacia i całych Karpat, czyli potencjału przyrodniczego oraz historyczno-kulturowego - mówi Bogusław Pyzocha, prezes Fundacji Bieszczadzkiej, współorganizatora imprezy.

Do udziału w imprezie zaproszeni zostali wystawcy z karpackich regionów Polski, Słowacji i Ukrainy - artyści, rękodzielnicy i producenci żywności regionalnej. Nie zabraknie także biur turystycznych oraz właścicieli obiektów noclegowych i gastronomicznych.

W programie jarmarku, który potrwa do niedzieli wieczór, zaplanowano też pokaz akrobacji rowerowych wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w trialu rowerowym Krystiana Herby z Rzeszowa, a także konkursy i zabawy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Natomiast dla smakoszy koła gospodyń wiejskich i lokalni restauratorzy przygotują potrawy regionalne.

Na jarmarku będzie można zobaczyć i kupić wyroby karpackich rękodzielników i artystów, m.in. rzeźby, biżuterię, wyroby niciane (serwety, obrusy), haftowaną odzież.

Organizatorami XI Karpackiego Jarmarku Turystycznego są: urząd marszałkowski województwa podkarpackiego, miasto i gmina Ustrzyki Dolne, Fundacja Bieszczadzka, Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji oraz ustrzycki Dom Kultury.

Tegoroczny jarmark wejdzie w skład cyklu imprez pod nazwą III Karpackich Dni Zielonej Turystyki. Obok jarmarku będzie to jeszcze XI Święto Chleba w Dźwiniaczu Dolnym, zaplanowane na 7 sierpnia oraz III Festiwal Dzikie Karpaty, który odbędzie się w Lutowiskach 20-21 sierpnia.

- Karpackie Dni Zielonej Turystyki to pomysł na wspólną, a więc bardziej efektywną promocję cyklu imprez plenerowych w Bieszczadach, a docelowo również w innych przygranicznych subregionach Podkarpacia i Karpat Wschodnich, które są organizowane przez Fundację Bieszczadzką lub które posiadają certyfikat GoToCarpathia, przyznawany za wysokiej jakości usługi i produkty ekoturystyczne w Karpatach Wschodnich - wyjaśnia Pyzocha.

Zaznaczył, że celem imprez składających się na cykl Karpackie Dni Zielonej Turystyki jest promocja zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych Karpat i Podkarpacia, upowszechnianie wiedzy i postaw ekologicznych oraz inicjatyw związanych z ochroną przyrody i dziedzictwa kulturowo-historycznego wśród mieszkańców i turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XI Karpacki Jarmark Turystyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.