Wystawa "Pokolenie przemiany"

Wystawa "Pokolenie przemiany"
Nandini Valli, "Fancy dress", (fot. dzieki uprzejmosci SAKSHI Gallery/culture.pl)
culture.pl

Pokolenie przemiany to prezentacja młodej generacji artystów pochodzących z Indii. Wystawa pokazuje różnorodność ich zainteresowań i artystycznych postaw, wyrażanych za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych mediów.

Wystawa "Pokolenie przemiany" prezentuje dzieła młodych artystów pochodzących z Indii, mieszkających w kraju lub w Stanach Zjednoczonych czy w Europie. To pierwszy w ostatnim czasie tak obszerny pokaz sztuki współczesnej tego regionu w Środkowej Europie.

Od bez mała dwudziestu lat Indie przeżywają ogromny rozwój gospodarczy i technologiczny, co w znaczący sposób wpływa na struktury społeczne. Ta przemiana, ze swoimi dobrymi i złymi stronami, często znajduje swoje odbicie w pracach współczesnych twórców, szczególnie tych najmłodszych, którzy wzrośli w tym ciekawym momencie przejścia.

Tytuł wystawy został zapożyczony od serii fotografii Anaya Manna, który sportretował swoje pokolenie - "miejską generację, która próbuje się zdefiniować na nowo", znaleźć miejsce pomiędzy przywiązaniem do miejscowej tradycji, historią i coraz bardziej zglobalizowaną i stechnicyzowaną rzeczywistością, w której przyszło im żyć.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat współczesna sztuka z Indii stała się bardzo popularna.

W Europie, Ameryce i Chinach odbyło się do tej pory wiele pokazów zbiorowych jej poświęconych. Galerie prywatne - przeważnie z Delhi, Bombaju i Bengaluru - przyczyniły się do powstania lokalnego rynku sztuki, stając się jednocześnie ważnymi graczami na międzynarodowej scenie artystycznej.

Organizacje niekomercyjne - takie jak KHOJ czy SARAI Centre for the Study of Developing Societies in Delhi, 1 Shanti Road w Bengaluru i wiele innych, podobnie jak progresywne szkoły artystyczne, otwierają się na niezależne idee i projekty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa "Pokolenie przemiany"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.