Zabrze: rzeczywistość przedstawiona

Zabrze: rzeczywistość przedstawiona
Festiwal "Rzeczywistość przedstawiona" w zabrzańskim Teatrze Nowym (fot. teatrnowy.art.pl)
11 lat temu
PAP / kawior

Osiem spektakli zmierzy się w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona, który rozpocznie się w 17 października w Zabrzu. To dziewiąta edycja jedynego Polsce tematycznego festiwalu prezentującego inscenizacje dramaturgii współczesnej.

Do konkursu, organizowanego od ośmiu lat przez miejscowy Teatr Nowy i samorząd, zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje dramatów autorstwa rodzimych i zagranicznych twórców, które powstały po 1989 r. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, powinny one reprezentować nurt teatru spełniającego postulat "lustra rzeczywistości", "starającego się pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym".

Festiwal zainauguruje spektakl Teatru Rozmaitości z Warszawy, który wystawi sztukę Doroty Masłowskiej "Między nami jest dobrze" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W tegorocznej edycji festiwalu udział wezmą też: Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Scena Prezentacje i Teatr Konsekwentny z Warszawy, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego oraz gospodarz imprezy.

Spektakli jest co prawda osiem, ale teatrów uczestniczących w konkursie - dziewięć. Dwa z nich, z Łodzi i Szczecina, wystawią bowiem wspólnie "Rowerzystów" Volkera Schmidta. Festiwal zakończy recital Joanny Trzepiecińskiej, która zaśpiewa piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. W tym roku w jury konkursu zasiądą: redaktor naczelny miesięcznika "Dialog" Jacek Sieradzki, dramatopisarz Ingmar Villqist, reżyser teatralny Bogdan Ciosek oraz dziennikarz miesięcznika "Śląsk" Krzysztof Karwat. Jurorzy otrzymają kwotę 35 tys. zł przeznaczoną na nagrody, z prawem swobodnego dysponowania nią w ramach regulaminu.

Laureatami mogą zostać twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie. Jury przyznaje też nagrodę im. Stanisława Bieniasza najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu. Dodatkowo organizatorzy przewidują wręczenie grand prix jako honorowej nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu.

W ramach Festiwalu Dramaturgii Współczesnej odbędą się też imprezy towarzyszące, m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych. Co roku w festiwalu uczestniczy ok. 3 tys. widzów.

Teatr Nowy w Zabrzu powstał w 1959 roku i dotychczas wystawił ponad 220 premier. Jego współpracownikami byli m.in. Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Jan Machulski i Krzysztof Penderecki. Teatr mieści się w budynku dawnego kasyna Huty Donnersmarck z 1901 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zabrze: rzeczywistość przedstawiona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.