Zbudował obracany dom dla żony. „Chciałem, aby miała urozmaicony widok”

Zbudował obracany dom dla żony. „Chciałem, aby miała urozmaicony widok”
Fot. depositphotos.com / Dzip klub Zabac Srbac / YouTube.com
Środa, 09:11
PAP / tk

Vojin Kusic, bośniacki innowator samouk zbudował obracany dom. Wszystko po to, aby zadowolić swoją żonę, która pragnęła bardziej zróżnicowanego widoku z domu rodzinnego.

- Miałem dość jej skarg i częstego remontowania naszego rodzinnego domu i powiedziałem: zbuduję ci obrotowy dom, abyś mogła go obracać, jak chcesz - powiedział Reuterowi 72-letni Vojin Kusic, stojąc przed swoim nowym domem, który przyciąga uwagę zwiedzających.

Położony na żyznej równinie w północnej Bośni, w pobliżu miasta Srbac, dom obraca się wokół 7-metrowej osi zaprojektowanej przez Kusica, z widokiem na pola kukurydzy i pola uprawne zmieniającym się na lasy i rzekę z pożądaną prędkością.

- Dom może zatoczyć pełne koło przez 24 godziny, gdy jest najwolniejszy, podczas gdy przy najszybszym obrocie może zatoczyć pełne koło w 22 sekundy – powiedział Kusic.

Jego żona nie chciała komentować nowego domu.

Kusic powiedział, że zainspirowali go serbsko-amerykańscy wynalazcy Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, a pochodzenie z biednej rodziny bez możliwości dobrego wykształcenia zmusiło go do szukania sposobów na samodzielne wykonywanie różnych rzeczy i prac.

- To nie jest innowacja, wymaga jedynie woli i wiedzy, a ja miałem wystarczająco dużo czasu i wiedzy - powiedział, dodając, że sam zbudował dom, który jest bardziej odporny na trzęsienia ziemi niż domy stacjonarne.

Budowa trwała sześć lat, z przerwami na pobyt w szpitalu z powodu choroby serca: „Poprosiłem lekarzy, aby spróbowali przedłużyć (moje życie) o co najmniej rok, ponieważ mam ten projekt w głowie i… nikt nie będzie wiedział, jak go dokończyć”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
27,93 zł
39,90 zł

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zbudował obracany dom dla żony. „Chciałem, aby miała urozmaicony widok”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.