Zwolnienie L4 na ferie. Jakie masz prawa i o czym musisz pamiętać przed wyjazdem?

Zwolnienie L4 na ferie. Jakie masz prawa i o czym musisz pamiętać przed wyjazdem?
Zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę daje pacjentowi więcej swobody niż standardowe L4 od innych specjalistów. Fot. Depositphotos
Onet.pl / jh

Zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę daje pacjentowi więcej swobody niż standardowe L4 od innych specjalistów. Możliwość wyjazdu na ferie czy urlop jest realna, ale wiąże się z pewnymi formalnościami. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim spakujesz walizki.

  • Sprawdź oznaczenie na zwolnieniu – upewnij się, że widnieje cyfra "2".
  • Poinformuj ZUS o zmianie miejsca pobytu w ciągu 3 dni.
  • Zawiadom pracodawcę o planowanym wyjeździe.
  • Skonsultuj się z psychiatrą przed wyjazdem, aby uniknąć nieporozumień.
  • Rozważ uzyskanie zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży.

L4 od psychiatry – więcej swobody, ale z zasadami

Zwolnienie chorobowe wystawione przez lekarza psychiatrii może trwać nawet do 182 dni i daje pacjentowi większą elastyczność w codziennym funkcjonowaniu. W przeciwieństwie do klasycznego L4, osoby z takim zwolnieniem mogą wykonywać codzienne obowiązki, a nawet wyjechać na ferie z dziećmi. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na pewne szczegóły widniejące na zwolnieniu.

Oznaczenie na zwolnieniu – klucz do podróży

Na zwolnieniu lekarskim od psychiatry kluczowe jest oznaczenie cyfrą "2", co oznacza, że "chory może chodzić". To właśnie ten symbol pozwala na legalne podróżowanie podczas trwania zwolnienia. Bez tego oznaczenia każda aktywność poza domem mogłaby być potraktowana jako nadużycie.

Obowiązki wobec ZUS i pracodawcy

Przed wyjazdem pacjent musi pamiętać o jednym, bardzo ważnym obowiązku. Zmiana miejsca pobytu podczas zwolnienia lekarskiego wymaga zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ciągu trzech dni od wyjazdu. Procedura ta może zostać przeprowadzona:

DEON.PL POLECA

  • Telefonicznie,
  • Elektronicznie przez platformę PUE ZUS,
  • Osobiście w oddziale ZUS.

Dodatkowo należy poinformować o tym swojego pracodawcę. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować problemami w przypadku kontroli.

Czy potrzebne jest zaświadczenie od lekarza?

Choć nie jest wymagane formalne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży, może być ono pomocne w sytuacji, gdyby ZUS zakwestionował zasadność wyjazdu. Przed planowanym wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który wystawił zwolnienie, aby upewnić się, że podróż nie wpłynie negatywnie na proces leczenia.

Źródło: Onet.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zwolnienie L4 na ferie. Jakie masz prawa i o czym musisz pamiętać przed wyjazdem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.