Po co mi wiara, skoro jestem dobry?

Po co mi wiara, skoro jestem dobry?
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 25. Skoro staram się być dobrym człowiekiem, to po co mi jeszcze wiara? Wychodząc od tego – coraz częściej słyszanego pytania – autorzy podcastu dyskutują nie tylko o tym, jakiej udzielić odpowiedzi, ale też o tym, jak w ogóle rozmawiać z ludźmi, którzy tak twierdzą.

Oprócz tego Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ mówią jeszcze, że:

  • Nauczanie czy pouczanie innych w sprawach wiary najczęściej przynosi opłakany, czyli odwrotny skutek.
  • Chodzi nie tylko o to, by wierzyć w Jezusa i Jezusowi, ale by Go naśladować, czyli o to, by tak jak On patrzeć na ludzi, którzy są daleko, którzy deklarują się jako bezbożnicy. A On patrzył i rozmawiał z nimi tak, że czuli się uszanowani, przyjęci, docenieni.
  • Patrząc na ludzi jak On, czynem wyznaje się wiarę i dostrzega się w ludziach dobro, którego niekiedy oni sami nie widzą.
  • Takie patrzenie zmienia perspektywę: z wsobnej, rodzącej potrzebę usprawiedliwiania, tłumaczenia się, na tę skierowaną ku drugiemu.
  • Zawsze można się pogubić, ale wiara sprawia, że ma się do czego i do Kogo wrócić.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wojciech Węgrzyniak

Pragnę się cała przemienić w miłosierdzie Twoje;niech miłosierdzie Jego, przejdzie przez serce i duszę moją do bliźnich. Św. Faustyna (Dz 163)

Ks. Wojciech Węgrzyniak w oparciu o fragment Dzienniczka Św. Faustyny zachęca do...

Skomentuj artykuł

Po co mi wiara, skoro jestem dobry?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.