Kościół w Polsce 2010 - najważniejsze wydarzenia

Kościół w Polsce 2010 - najważniejsze wydarzenia
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / psd

Publikujemy opracowany przez KAI wykaz najważniejszych wydarzeń 2010 roku w Kościele w Polsce.

STYCZEŃ

6 – W stołecznym kościele luterańskim św. Trójcy odbyła się uroczystość konsekracji i wprowadzenia na urząd 46-letniego biskupa Jerzego Samca, nowego zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Krótkie przemówienie wygłosił m.in. Jerzy Buzek, wierny tego Kościoła.

DEON.PL POLECA

7 – O potrzebie niesienia Dobrej Nowiny, zwłaszcza młodemu pokoleniu, napisali biskupi grekokatoliccy w liście na Boże Narodzenie, które wierni tego Kościoła obchodzą 13 dni po katolikach. Biskupi Jan Martyniak i Włodzimierz Juszczak zachęcili wiernych do świadczenia o Chrystusie codziennym życiem i troszczenia się o migrantów.

17 – Nabożeństwo z udziałem chrześcijan i Żydów, rozmowa o perspektywach dialogu i wspólna refleksja nad Biblią – to główne elementy ogólnopolskich obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Odbyły się one w Tarnowie z udziałem przedstawicieli środowisk żydowskich z kraju i zagranicy oraz chrześcijan zaangażowanych w dialog z Żydami. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego przypomniał z tej okazji, że judaizm – jak żadna inna religia – jest dla chrześcijan rzeczywistością nie zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym”.

18-25 – Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa – to główne elementy nabożeństw, jakie w całym kraju odbyły się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzono go w dniach 18-25 stycznia pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Łukasza: „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48). Są to słowa zmartwychwstałego Chrystusa do Jego uczniów.

26 – Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa", w parafii katedralnej na warszawskiej Pradze po raz 10. obchodzono Dzień Islamu. Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail zapowiedział przy tej okazji zorganizowanie w polskich meczetach Dnia Chrześcijaństwa. Pierwszy miałby być obchodzony w meczecie budowanym właśnie w Warszawie.

26 – „W komunii z Bogiem” – to temat pierwszego roku trzyletniego programu duszpasterskiego zatytułowanego „Kościół domem i szkoła komunii”. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Stanisław Gądecki ocenił podczas spotkania tego gremium, że Kościół w naszym kraju stoi wobec poważnego wyzwania jakim jest „dryfowanie społeczeństwa ku dechrystianizacji”. „Problem w tym, że wspólnota Kościoła w Polsce nie jest świadoma faktu, że nasze formy religijności niekoniecznie pokrywają się z wiarą – i to jest dramat” – przyznał metropolita poznański w rozmowie z KAI.

27 – Wspólna modlitwa zakończyła uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. Psalm 42. opowiadający o tęsknocie za Bogiem recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.

Podczas zbiórki przeprowadzonej we wszystkich parafiach 9 grudnia 2009 r. w Dniu Modlitwy za Kościół na Wschodzie, polscy katolicy ofiarowali na ten cel 1,9 mln zł – podał powołany przez Episkopat Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

LUTY

2 – Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w całej Polsce odbywały się zbiórka na potrzeby zakonów kontemplacyjnych. Pomimo wytężonych starań mają one problemy z utrzymaniem. Kościół w Polsce ma ponad 29 tys. zakonnic i zakonników.

4 – Obchodzono dzień modlitwy solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Inicjatorzy – Komisja KEP ds. Misji i Sekretariat Misji Zagranicznych Redemptorystów – wskazywali na fakt drastycznego łamania podstawowych praw religijnych wietnamskich katolików.

11 – W całym kraju biskupi, kapelani i duszpasterze chorych odwiedzali w Światowym Dniu Chorego szpitale i hospicja, udzielając sakramentu namaszczenia i modląc się w intencji cierpiących.

13 – Zakony są potrzebne Europie i światu – takim wnioskiem zakończyło się w Częstochowie 14. zgromadzenie plenarne Europejskiej Unii Konferencji Wyższych przełożonych Zakonnych (UCESM). W spotkaniu uczestniczyli delegaci z 25 krajów reprezentujący ok. 400 tys. zakonników i zakonnic naszego kontynentu.

18 – Religijne strony w polskim internecie regularnie odwiedza 2,2 mln osób, zaś zainteresowanie chrześcijańskimi stronami www systematycznie wzrasta – wynika z badań Megapanel PBI/Genmius ogłoszonych Sekretariacie Episkopatu Polski.

90 proc. polskich katolików chce obecności krzyża w przestrzeni publicznej – taki jest wynik sondażu przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie tygodnika „Niedziela”.

„Gość Niedzielny” został najlepiej sprzedającym się polskim tygodnikiem opinii, osiągając w grudniu 2009 poziom ponad 153 tys. egz. Na drugim miejscu uplasowała się „Polityka”, na trzecim „Newsweek Polska”.

MARZEC

8-9 – Dialog z Kościołem prawosławnym, statut Rodziny Radia Maryja i sprawa mediów publicznych – to główne wątki zakończonego we wtorek w Warszawie dwudniowego zebrania plenarnego KEP. Biskupi jednogłośnie opowiedzieli się za kontynuowaniem dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i opracowaniem wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Zaapelowali też do władz Rzeczpospolitej o zapewnienie mediom publicznym możliwości dalszego funkcjonowania w dotychczasowym zakresie.

11 – W krakowskim klasztorze ojców dominikanów zmarł o. Joachim Badeni, znany i ceniony duszpasterz, autor popularnych książek, przyjaciel młodzieży i małżeństw. Miał 98 lat. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

12-14 – Duchowni różnych wyznań chrześcijańskich i religii, ludzie nauki, kultury i polityki z całego kontynentu uczestniczyli w VIII Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbywał się pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy”. Gościem spotkania był m.in. prezydent RP Lech Kaczyński. „Jesteśmy przekonani, że kwestia małżeństwa i rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kontynentu” – głosi przesłanie Zjazdu. Podkreślono, że „kluczową sprawą jest tworzenie polityki rodzinnej na poziomie państwa i samorządu” oraz, że „w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, rodzina w Polsce pozostawiona jest sama sobie”.

20 – Przedstawiciele ponad 130 wspólnot pro-life zrzeszonych w Federacji Ruchów Obrony Życia uczestniczyli w 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Po raz kolejny opowiedzieli się za całkowitym zakazem wprowadzenia w Polsce procedury „in vitro” podkreślając, że zapłodnienie pozaustrojowe, choć promowane jako metoda ukierunkowana na dawanie życia, de facto jest metodą śmierci.

24 – Oświadczenie wyjaśniające nieporozumienia nt. stanowiska Kościoła wobec in vitro wydał Zespół Ekspertów KEP ds. Biomedycznych. Podkreślono, że dyskusjach medialnych głos Kościoła przedstawiany bywa w sposób uproszczony i jako stanowisko natury czysto religijnej, a Kościół jest oskarżany o to, że stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżeństw. „Prawda, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia nie opiera się na założeniach religijnych, lecz jest racjonalnym stanowiskiem wynikającym z obecnej wiedzy naukowej”, natomiast „nawet najlepsze sztuczne podłoże nie jest w stanie zastąpić naturalnego środowiska organizmu kobiety” – czytamy o oświadczeniu. Eksperci KEP szczegółowo opisują niebezpieczne skutki in vitro dla zdrowia kobiety i zwracają uwagę, że przy stosowaniu tej metody dzieci rodzą się tylko z 10 proc. wyprodukowanych zarodków, a więc 90-95 proc. powołanych w ten sposób do życia ludzkich istot nigdy się nie urodzi. Jednocześnie podkreślają, że „dzieci powstałe w ten sposób należy przyjąć z miłością i szacunkiem. Przysługuje im bowiem pełna godność, jak każdej osobie ludzkiej”.

Wedle danych z marca 2010, w Polsce działało 37 „okien życia”, dzięki którym uratowano 28 porzuconych noworodków. Pierwsze „okno” otworzyły cztery lata temu siostry nazaretanki w Krakowie, najwięcej powstało w 2009 r.

 

10 – w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęli Lech Kaczyński z Małżonką Marią oraz 94 innymi członkami delegacji, która udawała się do Katynia w 70. rocznicę zbrodni NKWD na polskich oficerach. W samolocie, który rozbił się przy podchodzeniu do lądowania byli zginęli przedstawiciele Kościołów różnych wyznań: biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, abp gen. bryg. Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego, ks. płk Adam Pilch (45), zastępca ewangelickiego biskupa Wojska Polskiego, ks. ppłk Jan Osiński, wicekanclerz Kurii Polowej WP, ks. inf. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta RP, ks. prof. Ryszard Rumianek, rektor UKSW, ks. Józef Joniec SchP, twórca „Parafiady”, ks. infułat Zdzisław Król, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, ks. prałat Bronisław Gostomski, kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. „Jako chrześcijanie musimy spojrzec na nasza narodową tragedię w świetle Zmartwychwstania Chrystusa” - napisano w oświadczeniu Prezydium KEP. 17 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie w obecności 150 tys. osób odprawiono uroczystą Mszę św., która miała charakter pożegnania ofiar katastrofy smoleńskiej – ich fotografie stanowiły tło polowego ołtarza. Wara prezydencka spoczęła w krypcie na Wawelu po uroczystej Mszy św. w bazylice mariackiej. W pogrzebowej liturgii uczestniczyło ok. 200 tys. w tym głowy państw i szefowie rządów, m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miediwediew.

17-19 – odbyły się uroczystości związane z fundacją Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie. Mniszki i mnisi zamieszkali w klasztorze przy kościelem położonym tuż przy Trasie łazienkowskiej, w pobliżu stadionu Legii. Wspólnoty założył w 1975 r. ks. Pierre-Marie-Delfieux. Ideą wspólnot jest kontemplowanie Boga w sercu wielkiego miasta, a jednocześnie wychodzenie na spotkanie ludziom, którzy Go poszukują. Członkowie wspólnot pracują w różnych zawodach. Obecnie liczą 220 osób z 30 narodowości. Liturgia sprawowana jest w języku kraju, w których wspólnoty mieszkają. W Warszwie zamieszkało czterech braci i dziewięć sióstr.

25 – Kilka tysięcy wiernych oraz blisko 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy uczestniczyło w dwudniowych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. W tym roku miały one charakter szczególny, odbywały się bowiem w łączności z jubileuszem 25-lecia posługi biskupiej Prymasa Polski, abp. Henryka Muszyńskiego.

MAJ

1 – Około 5 tys. osób – biskupów, księży, diakonów, seminarzystów oraz ich rodzin – uczestniczyło na Jasnej Górze w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów – pierwszym takim spotkaniu od 40 lat. Dwudniowa pielgrzymka, którą zorganizowano z okazji Roku Kapłańskiego, odbywała się pod hasłem „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. W specjalnym przesłaniu papież Benedykt XVI zachęcił kapłanów, by byli „ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy”.

1 – W wieku 77 lat zmarł abp Zygmunt Kamiński, emerytowany arcybiskup-metropolita szczecińsko-kamieński, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

7-9 – 137 wydawców, o 37 więcej niż przed rokiem, zaprezentowało swoją ofertę na XVI Targach Wydawców Katolickich, które od 7 do 9 maja odbyły się po raz pierwszy w nowym miejscu - w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Laureatem Feniksa 2010 - nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, organizatora imprezy - został ks. prof. Michał Heller.

8 – Abp Józef Kowalczyk, dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, który nosi tytuł Prymasa Polski. Jednocześnie papież przyjął rezygnację abp. Henryka Muszyńskiego z posługo metropolity gnmieźnieńskiego w związku z osiągnieciem przezeń wieku emerytalnego. Od tego czasu – po 25 latach pełnienia posługi biskupiej i w 54. roku kapłąństwa, jest arcybiskupem seniorem metropolii gnieźnieńskiej oraz Prymasem Polski-seniorem. 25 czerwca abp Muszyński unonorowany został przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

8 – W Krakowie zakończyła obrady grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec. Podkreślono, że wspólna obrona zagrożonego w Europie krzyża, działania na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rozwiązywanie problemów laicyzacji i sekularyzacji w Europie to najważniejsze obszary wspólnego zaangażowania Kościoła w Polsce i w Niemczech. Podczas spotkania z dziennikarzami w pałacu Arcybiskupów Krakowskich, hierarchowie z obydwu krajów podkreślali, że Europie i światu potrzebne jest świadectwo pojednanych narodów i Kościołów.

12 – Dziennikarka radiowa Anna Gruszecka otrzymała nagrodę im. Bp Jana Chrapka Ślad. Otrzymała ją za popularyzowanie tematyki kulturalnej, historycznej i religijnej na falach poznańskiego Radia Merkury, za zainicjowanie akcji „Zapal znicz pamięci”, za styl pracy dziennikarskiej wyróżniający się dociekliwością, erudycją i rzetelnością. Do nagrody zostali nominowani także znany duszpasterz i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz redaktor naczelna miesięcznika formacyjnego „List” Elżbieta Konderak. Gala nagrody „ślad” odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

18 – Nie wystarczą dotychczasowe wysiłki, konieczna jest wielka mobilizacja duszpasterzy, wychowawców, ludzi świeckich, aby zmienić mentalność rozwodową i pokazać wartość małżeństwa sakramentalnego – mówili uczestnicy spotkania Rady ds. Rodziny KEP w Warszawie. Przypomniano, że w świetle najnowszych badań możliwość rozwodu dopuszcza 94 proc. młodzieży.

22 – W bazylice archikatedralnej we Fromborku odbyły się obrzędy liturgii powtórnego pogrzebu Mikołaja Kopernika, kanonika warmińskiej kapituły. Trumna ze szczątkami Kopernika została złożona do grobu w tym samym miejscu, gdzie – po badaniach rozpoczętych w 2004 r. – odnaleziono jego szczątki: obok filaru, na którym oparty jest ołtarz św. Krzyża. Przez 46 lat tym ołtarzem opiekował się Mikołaj Kopernik zgodnie ze zwyczajem, że każdy kanonik brał w opiekę jeden z ołtarzy w katedrze.

29 – Kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni dziękowali za 60-lecie kapłaństwa, 40-lecie biskupstwa i 25-lecie kardynalatu kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Mszy świętej w katedrze we Wrocławiu przewodniczył Jubilat.

30 – Benedykt XVI mianował abp Celestino Migliore, nuncjuszem apostolskim w Polsce. 57-letni włoski hierarcha jest jednym z najwybitniejszych watykańskich dyplomatów, dotychczas był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. W latach 1989-1992 ks. prałat Migliore pracował w warszawskiej nuncjaturze. Jako nowy nuncjusz przybył do Polski 10 września.

W ciągu roku o 4 procent spadło w Polsce poparcie dla metody in vitro – wynika z przeprowadzonych w czerwcu badań CBOS. Wyniki dowodzą, że większość osób wierzących świadomie popiera tę metodę, pomimo iż zna nauczanie Kościoła katolickiego na ten temat.
Akceptację zabiegów in vitro w przypadku małżeństw wyraziło 73 proc. badanych, o 4 punkty procentowe mniej niż w 2009 r. Jeśli chodzi o poparcie możliwości korzystania z tej metody przez pary małżeńskie, w ubiegłym roku zdecydowane poparcie wyrażało 53 proc., a w bieżącym 44 proc.

CZERWIEC

5 – Ponad 80 tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy uczestniczyło w XIV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich k. Gniezna. Motywem przewodnim czuwania było hasło „Kobieta – dar i tajemnica”. Uczestnicy spotkania otrzymali, jak co roku, „lednickie prezenty”. Tym razem był to m.in. słoiczek miodu symbolizujący Eucharystię i …słodycz kobiety. Spotkanie zakończyła tradycyjne przejście przez Bramę III Tysiąclecia, podczas którego młodzież dokonała wyboru Chrystusa jako fundamentu swojego życia.

6 – Ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. Uroczystej liturgii na stołecznym Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, który powiedział, że ks. Popiełuszko „zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”. Po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie nowego Błogosławionego przeniesiono w procesji do wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej i złożono je w Panteonie Wielkich Polaków. Szczególnym uczestnikiem uroczystości była Marianna Popiełuszko, matka kapłana-męczennika.

12 – O nowych wyzwaniach i niebezpieczeństwach, jakie we współczesnym świecie czekają na księży mówił abp Józef Michalik podczas uroczystości zakończenia Roku Kapłańskiego w archidiecezji przemyskiej. „Napór cywilizacji zachodniej jest dzisiaj faktem, to już nie tylko laicyzacja, ale zimna sekularyzacja wdziera się do myślenia – a co gorsze, do stylu życia naszych ochrzczonych braci i sióstr” - podkreślił przewodniczący KEP. Wyrażając ubolewanie, iż „roztopiło” się społeczne zaufanie do księdza abp Michalik zauważa: „Pewnie zaczęło się od porzucenia stroju kapłańskiego, od przechodzenia na „ty” z uczennicami i uczniami, od zbytniego spoufalania, od imponowania szykownym garniturem i butami, od ekstra samochodu i wakacji bez Boga, ale za to w słońcu dalekiego kraju, od zaniedbanych rekolekcji i spowiedzi nie do końca szczerej pragnieniem nawrócenia”. Abp Michalik przypomniał kapłanom o znaczeniu modlitwy i ascezy, gdyż „bez ascezy, bez pracy nad sobą prędzej czy później będziemy skazani na grę naszych namiętności”.

18 – pomimo sprzeciwu różnych środowisk katolickich i krytyki Episkopatu, prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W apelu do parlamentarzystów z 1 marca Rada KEP ds. Rodziny oceniła, że wiele rozwiązań nowelizacji narusza wolność jednostki i autonomię rodziny, czego skutkiem „może być masowe kontrolowanie rodzin, nawet wbrew ich woli i bez wystarczającego uzasadnienia, utrudnianie wychowania dzieci i dalsze osłabienie więzi rodzinnych”.

18-19 – Kwestia moralnej oceny zapłodnienia in vitro, dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i pomoc dla ofiar powodzi – to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Olszynie. „Osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym” – napisali biskupi w komunikacie dodając, że taki grzech „sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania”. Ponadto podczas liturgii z udziałem Episkopatu uroczyście zamknięto obchody Roku Kapłańskiego w naszym kraju, zaś we Fromborku uczczono 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika.

24 – W Warszawie zakończyła się wizyta delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) pod przewodnictwem metropolity Hilariona, odpowiedzialnego za kontakty zewnętrzne w Patriarchacie Moskiewskim. Omawiano kształt przyszłego wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Spotkanie było kontynuacją poprzedniego z 26 lutego, na którym postanowiono opracować wspólny dokument o pojednaniu. Współprzewodniczący zespołu prymas-senior abp Henryk Muszyński informował, że obie strony przygotowały dwie niezależne propozycje dokumentu, które – mimo dość poważnych różnic – "miały jeden wspólny cel: jak budować jedność w wymiarze kościelnym i religijnym".

26 – O dawanie świadectwa wiary nie tylko słowem, ale i czynem, szacunek dla godności człowieka oraz ochronę środowiska społecznego „przed egoizmem” apelował podczas swojego ingresu do katedry gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk, nowy arcybiskup metropolita gnieźnieński, Prymas Polski. W uroczystości uczestniczyło przeszło 40 arcybiskupów i biskupów oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych z pełniącym obowiązki prezydenta RP Bronisławem Komorowskim na czele.

27 – Jubileusz 40. rocznicy kapłaństwa obchodził podczas uroczystej Mszy św. w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

27 – Jubileusz 25 lat połsugi biekupiej obchodził podczas uroczystej liturgii w katowickiej archikatedrze abp Damian Zimiń, metropolita katowicki.

29 – „Społeczeństwa o chrześcijańskiej tradycji nie powinny obawiać się umieszczania krzyża w miejscach publicznych, także tam, gdzie uczą się dzieci i młodzież” - czytamy w stanowisku KEP wydanym w przeddzień posiedzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.Miało ono dotyczyć odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału zakazującego umieszczania krzyża w szkołąch publicznych. – Krzyż przypomina nam o godności człowieka, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Mówi o miłości Boga do człowieka, która znalazła w nim swój najgłębszy wyraz. Niech krzyż pozostanie w szkołach, szpitalach i innych instytucjach” - napisali polscy biskupi. Po wysłuchaniu stron w dniu 30 czerwca Trybunał zapowiedział, że data wydania wyroku zostanie dopiero ogłoszona.

 

11 – Do odnowienia Polski według Bożej Ewangelii i ożywienia wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka wzywał na Jasnej Górze bp Stefan Regmunt. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przewodniczył Mszy św. w ramach 18. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W dwudniowym spotkaniu udział wzięło kilkaset tysięcy osób. W czasie pielgrzymki zbierano podpisy pod apelem rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, by utworzyć międzynarodową komisję ds. wyjaśnienia przyczyn tej tragedii.

12 – W 74 lat zmarł w Gdańsku ks. prałat Henryk Jankowski, legendarny kapelan "Solidarności”, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy. Tam też, w kaplicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z którym się przyjaźnił, został został 17 lipca pochowany.

21 – Przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, duszpasterstwa akademickiego kościoła św. Anny i władz harcerskich podpisali porozumienie, że stojący pod pałacem prezydenckim krzyż upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej zostanie 3 sierpnia przeniesiony do wspomnianego kościoła. Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do Kancelarii Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz żałoby wyrażanej przez Polaków - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.

"Kościół Warszawski w osobie Metropolity Warszawskiego Abpa Kazimierza Nycza oraz Kancelaria Prezydenta RP reprezentowana przez jej Szefa Ministra Jacka Michałowskiego w odpowiedzi na tę prośbę zobowiązały się do niezwłocznego podjęcia działań, zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar katastrofy, jak również wspólnej służby harcerskiej" - stwierdza porozumienie.

Decyzja przeniesienia krzyża miała służyć zakończeniu wielotygodniowego napięcia jakie powstało przed Pałacem Prezydenckim pomiędzy tzw. „obrońcami krzyża” i zwolennikami jego przeniesienia.

Wobec gwałtownych protestów zwolenników pozostawienia krzyża przed Pałacem i przepychanek ze służbami porządkowymi delegacja księży z kościoła św. Anny była zmuszona zrezygnować 3 sierpnia z przeniesienia krzyża do świątyni.

12 sierpnia Prezydium Episkopatu i Metropolita Warszawski zaapelowali do polityków, aby "krzyż przestał być traktowany jako narzędzie w sporze politycznym".

25 sierpnia Rada Stała Episkopatu i biskupi diecezjalni zaapelowali do Prezydenta Rzeczypospolitej, Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera Rządu, Prezydent Warszawy oraz Przewodniczących partii politycznych koalicyjnych i opozycyjnych o powołanie Komitetu i powierzenie mu sprawy miejsca i formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel en nie został podjęty przez nikogo z polityków.

16 września rano szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przeniósł krzyż do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Uzasadniając tę decyzję podkreślił, że „krzyż stał się zakładnikiem gry politycznej i sporów światopoglądowych, pomimo apeli biskupów o przeniesienie go w godne miejsce”. Ostatecznie 10 listopada – także bez oficjalnych zapowiedzi – krzyż przewieziono do kościoła św. Anny i ustawiono w Kaplicy Loretańskiej.

18 – Dziękczynną pielgrzymką na Jasną Górę uczciła 10 lat swojego działania Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pomaga ona utalentowanej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, przyznając stypendia naukowe – obecnie korzysta z nich 2175 osób. Fundacja założona przez Episkopat pragnie upamiętnić nauczanie Jana Pawła II w formie „żywego pomnika”. Pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem: „Nowe Tysiąclecie – erą ludzi świętych”.

SIERPIEŃ

3 – W Kostrzynie zakończył się 11. Przystanek Jezus trwającej tydzień akcji ewangelizacyjnej dla uczestników festiwalu rockowego Przystanek Woodstock. Wśród ponad 500 ewangelizatorów (w tym 150 kleryków a także księża) oprócz Polaków były osoby z Francji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Białorusi, Ukrainy i Słowacji – ministranci, lektorzy lub członkowie m.in. grup biblijnych, Ruchu Światło-Życie, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym czy Eucharystycznego Ruchu Młodych.

6 – O odpowiedzialności bycia prezydentem wszystkich bez wyjątku Polaków oraz stróżem fundamentalnych wartości Państwa mówił abp Kazimierz Nycz podczas uroczystej Mszy św. w po zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP. Mszy św. a archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

7 – W wieku 61 lat zmarł ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, przy której znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

15 – Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyło ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich ok. 83 tys. pątników. Przemierzając łącznie 15 tys. km modlili się za powodzian, o szacunek dla krzyża i za Polskę. Wszyscy uczyli się w drodze „Jak być świadkami miłości”. Najliczniejsze pielgrzymki piesze to: warszawska, radomska i krakowska. W grupach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale nie zabrakło też osób starszych, nawet w podeszłym wieku oraz rodzin z dziećmi. Najdłuższą drogę, 638 kilometrów pokonali wierni z Helu na Kaszubach, którzy szli do Częstochowy 19 dni.

20 – Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej odebrał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Patriarcha podkreślił znaczenie dialogu międzyreligijnego we współczesnym świecie: „Jesteśmy przekonani, że w chwili gdy poddamy nasze serce i umysł możliwości dialogu, dzieje się coś świętego. Jesteśmy przekonani, że pomimo różnic kulturowych, religijnych i rasowych jesteśmy bliżej siebie, niż moglibyśmy to sobie kiedykolwiek wyobrazić”. Dzień wcześniej na Górze Grabarce patriarcha uczestniczył w prawosławnych obchodach święta Przemienienia Pańskiego.

22 – Dziesiątki tysięcy pątniczek wypełniły kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śląskich podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Hasło pielgrzymki brzmiało w tym roku „Bądźmy świadkami miłości”. Szczególną uwagę zwracała duża liczba dzieci.

26 – Pod przewodnictwem Prymasa abp Józefa Kowalczyka, z udziałem Episkopatu Polski i ok. 50 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.
Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił w kazaniu, że z odpowiedzialności za kraj nikt nie jest zwolniony, także ci, zwłaszcza młodzi, którzy masowo wyjeżdżają za granicę. „Skuteczności służby dla Ojczyzny nie zmierzy się słupkami sondaży opinii publicznej, odkładaniem obietnic, projektami ustaw, których wprowadzenie naruszy ład sumień i zaneguje nauczanie Kościoła” - zauważył kaznodzieja.

31 – Przed pomnikiem poległych stoczniowców odprawiono uroczystą Mszę św. z okazji 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Abp Sławoj Leszek Głód powiedział w homilii, że misja „Solidarności” nie skończyła się w chwili odzyskania wolności oraz że „masą upadłościową zbywaną obietnicami bez pokrycia” stali się właśnie stoczniowcy Wybrzeża, którzy 30 lat temu podnieśli sztandar „Solidarności”. Wraz Prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem Msze św. koncelebruje kilkunastu polskich biskupów. Na liturgii z udziałem kilku tysięcy wiernych obecni są m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność z całego kraju, przedstawiciele parlamentu.

WRZESIEŃ

3 – W wieku 79 lat zmarł ks. Mirosław Paciuszkiewicz, jezuita, znany duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych, b. redaktor „Przeglądu Powszechnego” i moderator Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” w Warszawie.

5 – W całej Polsce odczytywano z ambon list pasterski Episkopatu z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkoły „Nikt nie może pozbawić rodziców prawa do religijnego wychowania i wykształcenia dzieci – podkreślają biskupi. Dziękują też Bogu, że „po długiej nieobecności ponownie – już w nowych uwarunkowaniach – katecheza znalazła swoje miejsce w polskiej szkole”, a także apelują do rodziców, by nie przerzucali w całości na Kościół i szkołę swego prawa do religijnego wychowania dzieci.

13-16 – „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji” to temat VIII Kongresu Teologów Polskich, który odbył się w Poznaniu.„Przekonujmy, że każdy człowiek powołany jest do odnajdywania wartości, których realizacja może uczynić go naprawdę szczęśliwym, niezależnie od światopoglądu i przekonań religijnych. Twórzmy sens naszej egzystencji w oparciu o zawsze aktualne wartości ewangelii” – zaapelowali teologowie na zakończenie spotkania.

24 – Sejm zdecydował, że obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym. Tym samym posłowie nawiązali do przedwojennej tradycji i odpowiedzieli na obywatelską inicjatywę, której patronował b. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnickim a którą poparło podpisami milion osób.

Ponad połowa Polaków uważa, że konflikt ws. krzyża na Krakowskim Przedmieściu osłabia pozycję Kościoła w społeczeństwie i bardziej służy jego przeciwnikom niż jest świadectwem wiary – pokazał wrześniowy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej. Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) nie popierało tzw. obrońców krzyża, za ich zwolenników uważało się 16 proc., a 7 proc. nie miało w tej kwestii jednoznacznej opinii.

 

8 – Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz odebrał złoty medal Senatu RP, przyznawany najbardziej zasłużonym osobom i organizacjom społecznym. „Pokazujecie najpiękniejszą twarz Kościoła” – powiedział wręczając odznaczenie przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej sen. Mieczysław Augustyn.

10 – Powołanie każdego człowieka do świętości, ukazywane przez Jana Pawła II w jego życiu i nauczaniu, będzie tematem jubileuszowego, X Dnia Papieskiego, który obchodzono pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Dniu Papieskiemu towarzyszyła tradycyjnie publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone będą na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (w ubiegłym roku analogiczna zbiórka do puszek przyniosła 6, 9 mln zł). Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono przyznawane przez tę Fundację nagrody TOTUS. Nagrody otrzymali: zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M – za pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie papieża; Centrum Formacji Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie – „za wybitne zasługi w przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także ‘szkoły życia małżeńskiego’ o charakterze formacyjno-terapeutycznym”; Magdalena Bajer – za odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II; zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia – za wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II.

14 – W wieku 78 lat zmarł ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS, etyk, uczeń, przyjaciel i następca kard. Karola Wojtyły w katedrze etyki KUL, inicjator powołania w 1982 r. Instytut Jana Pawła II KUL, który prowadzi studia nad myślą i dziełem papieża. Został pochowany 21 października w grobowcu przy klasztorze księży salwatorianów w Trzebnicy.

15 – Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się podczas specjalnej konferencji prasowej do debaty wokół prac nad ustawą bioetyczną, która ma uregulować m.in. kwestie dopuszczalności metody in vitro. „Naszą rolą nie jest wskazywanie parlamentarzystom konkretnych projektów, ale wskazywanie wartości, na jakich winny one bazować” – podkreślano po spotkaniu Zespołu, który obradował w Warszawie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera. Ocenił on, że obecna dyskusja jest jedną z podstawowych debat cywilizacyjnych, która zadecyduje o tym czy Polska będzie krajem przyjaznym czy wrogim życiu.

15 – W wieku 106 lat zmarła Zofia Morawska, która przez prawie 80 lat służyła niewidomym i ociemniałym w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Za swoją pracę otrzymała najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

18 – Biskupi skierowali do najważniejszych osób w państwie list otwarty ws. regulacji prawnych dotyczących in vitro. Przestrzegają w nim „przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które są nie do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi płynącymi z Dekalogu i Ewangelii, które przypomina Kościół”.

20 – Papież Benedykt XVI mianował abp. Kazimierza Nycza kardynałem. Wraz z 23 innymi hierarchami z całego świata, metropolita warszawski odebrał insygnia kardynalskie podczas konsystorza, który odbył się w Watykanie 21 listopada.

27 – Prezydium KEP wydało komunikat wzywający do modlitwy o zgodne z prawem Bożym uchwały w sprawie in vitro. Apeluje do wszystkich wierzących w Polsce „o gorliwą modlitwę, aby parlamentarzyści i politycy w sprawach dotyczących moralności podejmowali uchwały zgodne z sumieniem uformowanym w świetle Dekalogu”.

29 – Sejm zajął się wszystkimi sześcioma projektami ustaw bioetycznych. Pięć z nich zostało skierowanych do dalszych prac w komisjach sejmowych. W głosowaniu posłowie odrzucili jedynie projekt posłanki PiS Teresy Wargockiej. Do laski marszałkowskiej zostało skierowanych sześć projektów: dwa autorstwa PiS, które zapłodnienia pozaustrojowego zakazują, jeden projekt Jarosława Gowina mocno je ograniczający, oraz trzy lewicowe, w tym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, dopuszczające największy zakres swobody w tworzeniu i zamrażaniu zarodków. Kluby nie wymagały od swoich członków dyscypliny ws. głosowań nad projektami regulującymi kwestię zapłodnienia in vitro.

LISTOPAD

10 – Bp Alojzy Orszulik odebrał z rąk prezydenta RP Order Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenie zostało przyznane biskupowi za udział w przemianach ustrojowych, w tym uczestnictwo z ramienia Kościoła w obradach Okrągłego Stołu.

12 – W Wieku 77 lat zmarł Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy kompozytor, autor m.in. „III Symfonii Pieśni Żałosnych”. Był uhonorowany m.in. Orderem Orła Białego oraz najwyższym odznaczeniem papieskim przyznawanym osobom świeckim – Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Po Mszy św., której w katowickiej katedrze przewodniczył abp Damian Zimoń, urnę z prochami kompozytora złożono na cmentarzu w Katowicach.

14 – Pod hasłem „Irak” obchodzono II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na zaproszenie Polskiej Sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i KEP przebywał w Polsce abp Louis Sako z diecezji Kirkuk, który przedstawił sytuację chrześcijan represjonowanych w Iraku ze względu na swoją wiarę.

30 – Rząd zadecydował, że – na mocy nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP – do 31 marca 2011 r. przestanie funkcjonować Komisja Majątkowa. Gremium to przekaże też sprawozdanie ze swej działalności ministrowi spraw wewnętrznych oraz Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski. Postanowiono, że nowelizacja wchodzi w życie 1 stycznia. Nierozstrzygnięte sprawy o zwrot dóbr kościelnych zagarniętych w PRL będą od tej pory rozstrzygane na drodze sądowej.

W polskich seminariach duchownych – diecezjalnych i zakonnych – na pierwszym roku studiów przygotowuje się do kapłaństwa łącznie 894 kandydatów. W porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat oznacza to spadek o ponad jedną trzecią, przy czym wyraźnie mniej kandydatów zgłasza się dziś do zakonów. „Średnia wieku kapłanów w Polsce – wzrasta, problem jest poważny” – ocenia ks. prof. Grzegorz Ryś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Kształcenie na pierwszym roku studiów w seminariach diecezjalnych rozpoczęło w tym roku 687 mężczyzn, zaś w zakonnych 207.

GRUDZIEŃ

1 – O aktywną i długofalową politykę rodzinną zaapelowali w liście otwartym do posłów członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W dokumencie przypominają, że minęły już dwa lata od podpisania przez tę Komisję Deklaracji ws. polityki rodzinnej, a nadal postulaty w niej zawarte nie zostały zrealizowane. Sygnatariusze wskazali m.in. na niską dzietność polskich rodzin (obecny wskaźnik – 1,39), która nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń. „Polska oszczędza na dzieciach, budując ich kosztem stadiony narodowe i zapominając, że jedna trzecia polskich dzieci wychowuje się w rodzinach wielodzietnych” – powiedział Zespołu Antoni Szymański, członek kościelno-rządowego Zespołu ds. Rodziny.

3 – Na Jasnej Górze zakończyły się rekolekcje dla osób odpowiedzialnych za kościelne dzieła charytatywne w Europie. W spotkaniu uczestniczyło 280 osób, w tym pięciu kardynałów oraz 50 biskupów. Nauki głosiła siostra Teresa Brenninkmeijer, opatka z zakonu cysterek, a skupiały się one wokół słów: „Oto Ja, Panie”. Kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” powiedział, iż kościelne organizacje charytatywne muszą pamiętać, że człowiekowi potrzebującemu nie wystarczy jedynie ubranie. „Musimy przynieść Boga do ludzi. To zadanie kościelnych organizacji charytatywnych”.

4 – Biskup Józef Guzdek, 54-letni biskup pomocniczy i wikariusz generalny arcybiskupa metropolity krakowskiego, doktor teologii z zakresu homiletyki, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Uroczysty ingres do katedry polowej w Warszawie bp Guzdek odbył 19 grudnia.

5 – W drugą niedzielę Adwentu już po raz jedenasty obchodzono "Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie". Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie odradzającego się Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej oraz popieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz ewangelizacji Wschodu. W całym kraju zbierano ofiary na ten cel, ubiegłoroczna zbiórka przyniosła 1 mln 903 tys. zł.

9 – Polacy nadal ufają Kościołowi, szukając w nim wspólnoty i miejsca osobistego spotkania z Bogiem a nie instytucji – wynika z badań GFK Polonia, który znalazł się w raporcie przygotowanym przez KAI i "Rzeczpospolitą". Z badań wynika, że Polacy w większości nie wiedzą kto jest prymasem. 37 proc. respondentów przyznawało się do niewiedzy w tym względzie, 15 proc. wskazało kard. Józefa Glempa, 17 procent kard. Kazimierza Nycza, 10 proc. Kard. Stanisława Dziwisza. Tylko 15 proc. prawidłowo wskazało abp. Józefa Kowalczyka. 20-stronicowy raport wszechstronnie opisujący współczesny Kościół w naszym kraju ukazał się jako dodatek do dziennika.

11 – W wieku 80 lat zmarł ks. prof. Remigiusz Sobański, wybitny polski kanonista, m.in. b. rektor ATK w Warszawie, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Został pochowany na cmentarzu w Katowicach.

14 – Treść listu, jaki dominikanin o. Ludwik Wiśniewski napisał do nuncjusza apostolskiego we wrześniu, ujawniła „Gazeta Wyborcza”. Zakonnik zarzuca Kościołowi w Polsce tryumfalizm, upolitycznienie oraz nieumiejętność komunikowania się ze zmieniającym się światem. Jego zdaniem w Episkopacie nastąpił gorszący podział, który „objawia się poprzez popieranie inicjatyw i dzieł formalnie katolickich, a w rzeczywistości pogańskich, bo jątrzących i dzielących społeczeństwo i Kościół”. Dominikanin podkreśla, że część biskupów pisze i drukuje w „Naszym Dzienniku”, piśmie, „w którym roi się od oszczerstw”, podczas gdy dziennik ten „inni biskupi uważają za głęboko antychrześcijański!” Proponuje też zorganizowanie serii debat na szereg palących kwestii. „Nie trzeba się ani obrażać, ani oburzać, jako że zgorszenie tekstem czy wypowiedzią, czy oceną nie jest cnotą chrześcijańską, trzeba natomiast pamiętać, że ci, którzy nie reagowali na krytykę, potem podsumowali swoje osiągnięcia słynnym ‘sztandar wyprowadzić’ – komentował dla KAI abp Józef Życiński. Przewodniczący KEP abp Józef Michalik podczas spotkania opłatkowego Civitas Christiana w Przemyślu ocenił (18 grudnia): „Wbrew pewnym opiniom Kościół w Polsce nie jest podzielony, jest jednomyślny w dziedzinie wiary i moralności”. W specjalnym oświadczeniu o. Wiśniewski wyjaśnił, że list ukazał się w „GW” bez jego zgody i wiedzy.

21 – Porozumieniem zakończyła się sprawa pomiędzy Alicją Tysiąc a archidiecezją katowicką oraz ks. Markiem Gancarczykiem, redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” – podała redakcja. Tysiąc poczuła się urażona stwierdzeniem „GN”, że 25 tys. euro odszkodowania, jakie zasądził Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu otrzymała za to, „że nie mogła zabić swojego dziecka”. W 2000 r. z przyczyn zdrowotnych kobieta chciała usunąć ciążę, ale lekarze odmówili. Sędziowie w Strasburgu uznali jeden z zarzutów Tysiąc: brak możliwości odwołania się od decyzji lekarzy. 5 marca Sąd Apelacyjny w Katowicach nakazał „GN” opublikowanie przeprosin i wypłacenie powódce 30 tys. odszkodowania. Ostatecznie Alicja Tysiąc wycofała się z żądania publikacji w „GN” przeprosin, natomiast archidiecezja katowicka i ks. Marek Gancarczyk cofnęli skargę kasacyjną od tego wyroku, którą wnieśli do Sądu Najwyższego.
Tomasz Królak / Warszawa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Polsce 2010 - najważniejsze wydarzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.