Episkopat Brazylii apeluje o ratowanie Amazonii

Episkopat Brazylii apeluje o ratowanie Amazonii
(fot. PAP/EPA/NOAA HANDOUT)
KAI / kk

"Pilne jest, aby rządy krajów Amazonii, zwłaszcza Brazylii, podjęły poważne działania w celu uratowania kluczowego regionu dla równowagi ekologicznej planety" - zaapelowała Krajowa Konferencja Episkopatu Brazylii (CNBB).

W wydanym 23 sierpnia oświadczeniu biskupi określili pożary lasów deszczowych jako "przestępcze" i "absurdalne", wzywając do natychmiastowych działań.

W dokumencie podpisanym przez abp Walmora Oliveira de Azevedo, ordynariusza Belo Horizonte i przewodniczącego CNBB oraz rady stałej, podkreśla się, że Synod Biskupów dla Amazonii, zwołany przez papieża Franciszka na październik tego roku, w ramach jego odpowiedzialności misyjnej i ewangelizacyjnej jest znakiem nadziei i źródłem ważnych wskazówek dotyczących obowiązku zachowania życia opartego na poszanowaniu środowiska.

Biskupi stwierdzają, że Brazylijczycy i ich przedstawiciele ponoszą największą odpowiedzialność za ochronę i zachowanie całego regionu Amazonii, gdyż to na jej terenie znajduje się znaczna część cennego terytorium świata, z bogactwem fauny, flory i zasobów hydromineralnych. Środowiskiem tym należy się zająć rozwijając integralną ekologię, zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, zawartym w encyklice "Laudato si`".

Brazylijscy biskupi wskazują na obecną wagę i konieczność działań w imię hasła "Podnieś głos dla Amazonii" (Levante a voz pela Amazônia). "Niebezpieczeństwo płynące z płonących lasów oraz inne irracjonalne i pazerne działania mają skutki zarówno lokalne jak i globalne oraz wymagają, aby wobec tej sytuacji podnieść konstruktywny, wrażliwy i zrównoważony głos. Nadszedł czas, aby mówić, wybierać i działać z zachowaniem równowagi i odpowiedzialności, aby każdy mógł podjąć szlachetną misję ochrony Amazonii, szanując środowisko naturalne i tradycyjne ludy tubylcze. Bez tego zobowiązania wszyscy poniosą nieodwracalne straty" - podkreślają brazylijscy biskupi.

Tysiące pożarów trawi od 15 sierpnia lasy deszczowe Amazonii głównie na terenie Brazylii i Boliwii. Ich dokładne przyczyny są nadal niejasne. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt. Rozciągają się one na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat Brazylii apeluje o ratowanie Amazonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.