10 mln złotych od KW na działania powodziowe

10 mln złotych od KW na działania powodziowe
10 mln złotych od KW na działania powodziowe (logo kwsa.pl)
PAP / ad

Ponad 10 mln zł przekazała dotąd Kompania Węglowa na działania przeciw skutkom powodzi - poinformował w czwartek wiceprezes KW Marek Uszko.

Jak mówił, są to m.in. koszty zakupu wysokowydajnych pomp, darów dla powodzian, oddelegowania pracowników do walki ze skutkami powodzi i węgla przekazanego na osuszanie domów.

Zarząd Kompanii Węglowej podpisał w czwartek w Katowicach z burmistrzem Bierunia Ludwikiem Jagodą porozumienie powołujące zespół porozumiewawczy dla oceny wpływu i skutków eksploatacji górniczej kopalń Kompanii Węglowej na tereny w tym mieście. Ma to ułatwić dialog w sprawie szkód górniczych. Pierwsze spotkanie zespołu ma się odbyć w ciągu kwartału od podpisania porozumienia, kolejne - co pół roku.

Podczas spotkania podkreślano, że choć grunt w Bieruniu obniżył się w wyniku eksploatacji górniczej, to bezpośrednią przyczyną zalania dużej części miasta było przerwanie wału na rzece Gostynce, a nie szkody górnicze. Podczas powodzi lokalne media cytowały mieszkańców miasta twierdzących, że skala zniszczeń nie byłaby tak duża, gdyby nie niszcząca działalność kopalń. "Sytuacja była niezależna od nas. Można sobie wyobrazić sytuację, że gdyby nie było obniżeń, taka sama ilość wody rozlałaby się na większym terenie" - argumentował Uszko.

Burmistrz Jagoda podkreślił, że w niektórych miejscach woda sięgała 4,60 m. Przypomniał, że mieszkańcy zawsze mają prawo do występowania na drogę prawną z indywidualnymi roszczeniami.

Bieruń jest jedną z najbardziej dotkniętych przez powódź gmin województwa śląskiego. "Mamy to na szczęście za sobą, wstajemy z kolan. Jesteśmy na etapie usuwania skutków powodzi, jeszcze wiele roboty przed nami" - powiedział burmistrz Jagoda.

Kompania Węglowa prowadzi działalność wydobywczą na terenie 46 śląskich i 3 małopolskich gmin. "Mamy świadomość, że wpływamy na środowisko. Zmienianie krajobrazu na powierzchni skutkuje tym, że cieki wodne zmieniają przepływy" - przyznał wiceprezes Uszko. Dlatego - jak mówił - w celu zminimalizowania szkód w tym zakresie Kompania wybudowała i utrzymuje 81 przepompowni.

Kompania Węglowa podpisała dotychczas 9 takich porozumień z kilkunastoma gminami. Rocznie z powodu szkód górniczych wypłaca instytucjom publicznym i osobom prywatnym ok. 200 mln zł. Przedstawiciele KW podkreślają, że koncern daje pracę mieszkańcom regionu, zasila też budżety gmin podatkami i opłatami eksploatacyjnymi. Wpływy z tego tytułu do miejskiej kasy Bierunia to np. ok. 8 mln zł rocznie, cały budżet miasta to ok. 60 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 mln złotych od KW na działania powodziowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.