Pożary w Grecji. 1200 dzieci ewakuowanych, mnisi opuścili klasztor

Pożary w Grecji. 1200 dzieci ewakuowanych, mnisi opuścili klasztor
Mieszkańcy Grecji walczą z pożarami (Fot. PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS)
RMF FM24/PAP/dm

Płoną lasy na południe i zachód od Aten. Ewakuowano nadmorskie miejscowości Lagonisi, Saronida i Anawysos, położone około 15 km na południe od stolicy Grecji - podał we wtorek portal Yeni Safak. 1200 dzieci przebywających na letnim obozie w pobliżu miejscowości Lutraki zostało ewakuowanych. Z jednego klasztoru musieli uciekać mnisi.

Nieopodal miejscowości Lutraki konieczna była ewakuacja 1200 dzieci, które przebywały na letnim obozie. Wiele osób musiało opuścić swoje domy. Ewakuowano też zwierzęta, w tym konie, których stajnia się zapaliła. Policja aresztowała z kolei mężczyznę, który miał odpowiadać za wzniecenie pożaru w Kouvaras.

Ze względu na zagrożenie policja musiała zamknąć część autostrady Ateny - Korynt. Problemy pojawiły się też na kolei. W jednej z wiosek w pobliżu Kouvars dym spowodowany pożarem był tak duży, że zablokowana była lokalna droga, a mnisi z miasta Kaliwia Toriku musieli opuścić swój klasztor.

Od wtorku rano we wschodniej części Grecji, w Atenach, w częściach Peloponezu, a także na wyspach na Morzu Egejskim obowiązuje najwyższy, czwarty stopień zagrożenia pożarowego.

DEON.PL POLECA

Na południe od Aten, w okolicach Saronidy, z żywiołem walczy ponad 200 strażaków, w użyciu jest 68 wozów, siedem samolotów i sześć helikopterów. Drugi pożar, który wybuchł w pobliżu kurortu Lutraki, około 80 kilometrów na zachód od Aten, gasi 20 zastępów straży. Policja zatrzymała ruch na niektórych odcinkach autostrady z Aten do Koryntu.

Rzecznik straży pożarnej powiedział we wtorek, że zarówno w Saronidzie jak i w Lutraki spłonęły domy mieszkalne, ale pełna ocena strat będzie możliwa dopiero po ugaszeniu ognia - podał portal Ekathimerini.

Grecja - jak zwraca uwagę portal - przeszła w ubiegłym tygodniu pierwszą tegoroczną falę upałów przekraczających 40 stopni Celsjusza, a meteorolodzy przewidują, że kolejna nadejdzie jeszcze w tym tygodniu. Ekstremalne ciepło wysuszyło zarośla na górskich zboczach i sosnowe lasy, co pozwala na bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia.

RMF FM24/PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pożary w Grecji. 1200 dzieci ewakuowanych, mnisi opuścili klasztor
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.