19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera przedstawia program wydarzeń

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera przedstawia program wydarzeń
(Fot. pl.depositphotos.com)

Znany jest już program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Impreza odbędzie się od 26 sierpnia do 4 września br. w Warszawie.

Zgodnie z tradycją festiwalu, też i w tym roku dominować będą dwie sztuki: muzyka i teatr - będą więc i duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów i czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się także spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie spotkanie z Hanną Krall „Ludzie, których znałam”, poświęcone felietonom reporterki na łamach "Tygodnika Powszechnego" oraz spotkanie z Meirav Hen, wnuczką noblisty, Izaaka Baszewisa Singera.

W tym roku na scenach Teatru Żydowskiego m.in.: spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania „Jentl” noblisty oraz kolejny spektakl czerpiący z literatury - „Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz przygotowywane co roku przez szefową festiwalu, Gołdę Tencer spotkanie, czyli „W kuchni mamy Soni”.

W Synagodze im. Małżonków Nożyków odbędą się uroczyste koncerty kantoralne otwierające festiwal i Hawdalę - zakończenie szabatu, podczas których dawne echa mieszają się ze śpiewem wielkich współczesnych kantorów Nachmana Turgemana i Netanela Olivtskiego.

Na Scenie Letniej koncertowo pojawią się też m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy - Shpil Mir A Dumke!, a także TROI - Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak prezentująca utwory z projektu „Lesman/Fantazje”, a także m.in. Genady Iskhakov, Zygmunt Sieradzki, Sława Przybylska i Janusz Tylman.

Nataliya Utesheva Kasyanchyk z Ukrainy poprowadzi rodzinne warsztaty „Śpiewaj ptaku, śpiewaj!” w Centrum Kultury Jidysz. W programie zajęć jest chasydzki nigun (modlitwa bez słów) oraz dawne pieśni ludowe w języku polskim i ukraińskim: kołysanki o miłości i macierzyństwie, pieśni o życiu i światopoglądzie ludzi.

Austriackie Forum Kultury będzie gospodarzem Salonu Literackiego pod dowództwem Remigiusza Grzeli oraz cyklu Klub Miłośników Kultury Żydowskiej i cyklu Mistrzowie Czytają.

Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 14 w czasie festiwalu zaprasza na dni otwarte CKJ i UTW, sesję naukową oraz wykłady i spotkania.

Organizatorem 19. Festiwalu Singera jest Fundacja Shalom. Pełen program festiwalu znajduje się na stronie fundacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera przedstawia program wydarzeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.