269 Irakijczyków złożyło wnioski uchodźcze. Nikt nie spełniał warunków

269 Irakijczyków złożyło wnioski uchodźcze. Nikt nie spełniał warunków
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku - poinformował rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak. Dotychczas nikt z tej grupy nie spełniał warunków przyznania ochrony międzynarodowej.

Jak poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców, od lipca 2021 r. zauważalny jest wyraźny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Znacząca część tych spraw dotyczy obywateli Iraku.

- Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku. Dotychczas nikt z tej grupy nie spełniał warunków przyznania ochrony międzynarodowej. W związku z tym, 246 osób otrzymało decyzje negatywne - powiedział Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dodał, że postępowania dotyczące 23 osób zakończyły się umorzeniem. - Sprawy są umarzane najczęściej w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji merytorycznej - zaznaczył rzecznik UdSC.

DEON.PL POLECA


Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomniał ponadto, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej - w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej - jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obejmuje ona m.in. możliwość zakwaterowania z wyżywieniem w ośrodku dla cudzoziemców, opiekę medyczną, naukę języka polskiego lub wsparcie finansowe na pokrycie kosztów pobytu w kraju.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

269 Irakijczyków złożyło wnioski uchodźcze. Nikt nie spełniał warunków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.