5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę

5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę
Fot. Anna Shepulova / Depositphotos.com
PAP/mł

Statystyczny Polak zjada 5,2 kg czekolady rocznie i wydaje na nią ok. 190 zł. Jak wynika z raportu opublikowanego przez spółkę Wedel, Polska jest największym rynkiem czekolady w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartym eksporterem czekolady na świecie.

Zarówno światowy, jak i rodzimy rynek słodyczy czekoladowych rozwija się pomimo pandemii - wynika z raportu opublikowanego przez spółkę Wedel z okazji 170. rocznicy jej powstania. Czytamy w nim, że Polska jest czwartym eksporterem czekolady na świecie, za Niemcami, Belgią i Włochami. Wartość sprzedaży za granicę wynosi prawie 2,1 mld dolarów, co stanowi 7,3 proc. udziału w eksporcie globalnym.

Również statystyki z polskiego rynku wskazują, że polska branża czekoladowa pozostaje w całkiem dobrej formie. Powołując się na dane agencji Nielsen wskazano, że wartość naszego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 roku wyniosła 7,65 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. rok do roku.

W raporcie zaznaczono, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat spożycie czekolady w przeliczeniu na statystycznego Polaka wzrosło o około 30 proc. – z 4 kilogramów w 2007 roku do 5,2 kilograma obecnie. Jednak - jak napisano - w porównaniu do światowych liderów konsumpcji, nadal jemy jej sporo mniej niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca), a o ponad 2 kg rocznie wyprzedzają nas Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi.

Statystyczny Polak na słodycze z dodatkiem kakao wydaje około 190 zł rocznie. Najpopularniejszymi produktami są tabliczki czekolady i praliny  Najchętniej kupujemy czekoladę mleczną, rzadziej - gorzką i białą.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
S. Anastazja Pustelnik FDC

Wielka księga specjałów Siostry Anastazji to ponad 400 sprawdzonych przepisów na przystawki, zupy, sałatki, dania mięsne, rybne i warzywne. A co najważniejsze, przyrządzisz je ze składników dostępnych w każdym sklepie. To przepisy dla każdego i...

Skomentuj artykuł

5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.