Adam Małysz na podium w Lillehammer

Adam Małysz na podium w Lillehammer (fot. EPA/jON-MICHAEL JOSEFSEN)
PAP / ŁK

Adam Małysz zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer. To jego 78. podium w karierze. Wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, drugie miejsce zajął jego rodak Thomas Morgenstern.

Schlierenzauer w drugiej serii uzyskał 141,0 m wyrównując własny rekord skoczni ustanowiony w 2008 roku. Kamil Stoch był 20., Krzysztof Miętus - 21., a Marcin Bachleda zajął 27. pozycję.

Prowadzący w Pucharze Świata po inauguracji w Kuusamo Bjoern Einar Romoeren zajął 17. miejsce, ale utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na drugie miejsce awansował Schlierenzauer, a Małysz dzięki 60 pkt wywalczonym w sobotę jest ósmy, co oznacza, że nie będzie musiał kwalifikować się do kolejnych zawodów.

Adam Małysz zajmując w sobotę trzecie miejsce w norweskim Lillehammer po raz 78. w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W klasyfikacji wszech czasów lepszy od niego pod tym względem jest tylko Fin Janne Ahonen, który 105 razy kończył konkursy w czołowej trójce.

W klasyfikacji skoczków z największą liczbą zwycięstw Polak - 38 wygranych - również jest drugi, za Finem Mattim Nykaenenem - 46. Coraz wyżej jest w tym rankingu sobotni triumfator, Austriak Gregor Schlierenzauer. W Lillehammer zwyciężył po raz 25 i ex aequo ze swoim rodakiem Andreasem Felderem zajmuje szóstą pozycję.

Skoczkowie z największą liczbą miejsc na podium zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich: