Agencja Fitch rozważa obniżenie ratingu USA

Agencja Fitch rozważa obniżenie ratingu USA
(fot. EPA/Michael Reynolds)
PAP / drr

Agencja ratingowa Fitch zakomunikowała we wtorek, że rozważa możliwość obniżenia ratingu USA z poziomu AAA ze ewzględu na rozgrywki polityczne w Waszyngtonie wokół podniesienia pułapu zadłużenia publicznego.

Fitch umieścił rating USA w kategorii "negatywnej obserwacji", co może poprzedzić rzeczywiste obniżenie tego ratingu. Obserwacja ma potrwać najbliższe 6 miesięcy.

W opublikowanym komunikacie stwierdzono, że "chociaż Fitch nadal uważa, że limit zadłużenia będzie szybko podniesiony, to jednak polityczne rozgrywki i zmniejszona elastyczność finansowa mogą zwiększyć ryzyko niewypłacalności USA".

Ponadto Fitch uważa, że zwłoka w zwiększeniu możliwości zaciągania pożyczek przez skarb USA "stawia pod znakiem zapytania" zaufanie do możliwości Stanów Zjednoczonych spłacania swoich zobowiązań.

Rzecznik Departamentu Skarbu USA ocenił, że oświadczenie Fitcha jest ostrzeżeniem dla członków Kongresu, iż Stany Zjednoczone znalazły się niebezpiecznie blisko niewypłacalności. Wcześniej Departament Skarbu ostrzegł, że 17 października rządowi USA zabraknie pieniędzy na spłacanie bieżących zobowiązań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Agencja Fitch rozważa obniżenie ratingu USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.