Aktywiści klimatyczni skazani na 1,5 roku więzienia za blokowanie ulicy

Aktywiści klimatyczni skazani na 1,5 roku więzienia za blokowanie ulicy
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Sąd w Lizbonie skazał w poniedziałek ośmiu aktywistów klimatycznych z organizacji Climaximo na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za blokowanie alei Duarte Pacheco, w centrum portugalskiej stolicy, w ramach protestu przeciwko używaniu paliw kopalnych.

To pierwszy w Portugalii wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności tak dużą grupę działaczy organizacji ekologicznej.

Prowadzący sprawę sędzia orzekł, że aktywiści z Climaximo świadomie dopuścili się w grudniu 2023 r. przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu transportu miejskiego oraz nieposłuszeństwa wobec służb policyjnych.

Sędzia ułaskawił trzech innych aktywistów, którzy podczas tego samego protestu zwisali na linach z wiaduktu nad miejscem, gdzie organizowana była blokada.

DEON.PL POLECA

Członkowie organizacji Climaximo od trzech lat regularnie paraliżują ruch drogowy w portugalskich miastach oraz atakują polityków. W lutym jeden z nich oblał farbą aktualnego premiera kraju Luisa Montenegro.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Aktywiści klimatyczni skazani na 1,5 roku więzienia za blokowanie ulicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.