Andrzej Duda powołał Marka Kuchcińskiego na ministra-członka Rady Ministrów

Andrzej Duda powołał Marka Kuchcińskiego na ministra-członka Rady Ministrów
fot. PAP/Paweł Supernak
PAP / pk

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę byłego marszałka Sejmu, wiceszefa klubu PiS Marka Kuchcińskiego na stanowisko ministra-członka Rady Ministrów. Kuchciński ma też kierować kancelarią premiera. Prezydent odwołał też Konrada Szymańskiego ze stanowiska ministra ds. Unii Europejskiej.

Prezydent Duda podczas uroczystości w Belwederze, po wręczeniu Kuchcińskiemu nominacji na ministra dziękował mu za podjęcie się nowego zadania. - Panie ministrze, w trudnym czasie, kiedy tak samo, jak i reszta Europy, reszta świata borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkim wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę. Kiedy jest tak wiele niepokoju, kiedy jest tak wiele trudnych decyzji, które trzeba podejmować w ramach Rady Ministrów. Kiedy trzeba podejmować również wiele decyzji niepopularnych, które zawsze są decyzjami niełatwymi dla polityków, zwłaszcza w standardach demokratycznych, kiedy wszyscy podlegamy wyborom. Bardzo dziękuję za to - podkreślił Duda.

Według prezydenta, "pokazuje to, nie tylko determinację i gotowość pracy dla Rzeczypospolitej, ale to pokazuje także odwagę i głębokie poczucie misji".

Prezydent ocenił, że "jesteśmy w trakcie wielu w tej chwili rozpędzonych prac". - Trzeba działać nadal; zmiany są czymś naturalnym, one po prostu następują, taka jest kolej rzeczy - mówił Duda.

DEON.PL POLECA

Jak dodał, "praca musi trwać, zadania muszą być kontynuowane, zamykane, kończone". - To jest nasza odpowiedzialność, którą na siebie przyjęliśmy - zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że we wtorek był w Bratysławie na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, w której skład wchodzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. - O tych trudnych sprawach w naszej części Europy i w ogóle Europy oraz świata rozmawialiśmy w zasadzie przez cały czas, długich kilka godzin - zaznaczył nawiązując do tego spotkania.

Jak wyliczał do tych problemów zaliczają się kwestie "bezpieczeństwa, energetyki, inflacji, bezpieczeństwa dostaw, nie tylko źródeł energii, ale w ogóle dostaw i łańcuchów tych dostaw".

- To uzmysławia, ile wyzwań czeka ludzi, którzy wykonują tą większą niż prezydenci część władzy wykonawczej, czyli premierem, Radą Ministrów i poszczególnymi ministrami - wskazał prezydent.

Wyraził przekonanie, że dzięki temu "wysiłkowi, mądrości, odporności i odpowiedzialności uda nam się przeprowadzić razem tą nawę Rzeczypospolitej przez te trudne czasy, wśród tych wielu raf, które dzisiaj czekają, które są bardzo niebezpieczne". - A wierzę głęboko, które uda nam się odpowiedzialnie i bezpiecznie ominąć i wypłynąć na szerokie wody dalszego rozwoju - podkreślił prezydent Duda.

Kuchciński, który od środy jest ministrem-członkiem Rady Ministrów ma też kierować kancelarią premiera. Obejmie tę funkcję po Michale Dworczyku, który niedawno złożył rezygnację.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w ubiegłym tygodniu, że powołanie Kuchcińskiego na szefa KPRM to jego autorski pomysł i że poprosił Kuchcińskiego, by współpracował z nim w tej "najbliższej roli, najważniejszej roli jaką jest szef kancelarii".

Prezydent Duda podczas środowej uroczystości dziękował też Szymańskiemu za "prowadzenie trudnych europejskich spraw razem z panem premierem, ministrem spraw zagranicznych, w pewnych aspektach także razem ze mną i z moimi współpracownikami".

Szymański wcześniej w środę informując, że odchodzi ze stanowiska podkreślał, iż liczy, że nowe otwarcie także personalne pomoże w zakończeniu sporu z Brukselą w sprawie praworządności.

Szymański dopytywany przez dziennikarzy czy sam podjął decyzję o odejściu z funkcji ministra ds. europejskich, czy też został zdymisjonowany, odparł: "Zaproponowałem takie rozwiązanie premierowi i premier zgodził się, że to jest być może dobre rozwiązanie na przyszłość, więc jest to ustalony scenariusz".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda powołał Marka Kuchcińskiego na ministra-członka Rady Ministrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.