Austria: koniec lockdownu dla zaszczepionych

Austria: koniec lockdownu dla zaszczepionych
Fot. Monkey Business Images / depositphotos.com
PAP / tk

Na swojej pierwszej konferencji prasowej w roli nowego kanclerza Austrii, Karl Nehammer poinformował o zniesieniu lockdownu dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. „Restrykcyjne przepisy nadal dotyczyć mają osób niezaszczepionych” – podał portal ORF.

Ogólnokrajowy lockdown w Austrii rozpoczął się w poniedziałek 21 października i miał trwać co najmniej trzy tygodnie – do niedzieli 2 grudnia. Na bieżący tydzień zaplanowano ocenę skuteczności podjętych działań.

Widać wyraźnie, że w ostatnich kilkunastu dniach liczba nowych infekcji COVID-19 wyhamowała – z ponad 11-15 tys. infekcji dziennie w połowie października do obecnych 4-5 tys. O ponad połowę spadł w tym czasie także wskaźnik zapadalności – z ponad 1,1 tys. zachorowań na 100 tys. osób w tygodniu wprowadzenia lockdownu do 531 w bieżącym tygodniu.

Jak wyjaśnił kanclerz, szczegóły "odblokowywania" są jeszcze dopracowywane, a konkretne ustalenia zapadną na środowym spotkaniu władz federalnych i krajów związkowych oraz ekspertów. „Ustalimy tam, na jakich zasadach możemy dokonać bezpiecznego otwarcia. To kwestia ustalenia warunków” – zaznaczył Nehammer. „Wspomniał jednak o prawdopodobnym odblokowaniu takich branż, jak handel detaliczny, gastronomia i hotelarstwo” – informuje ORF.

Obecny spadek liczby infekcji to pozytywny trend. „Zatem pytanie nie brzmi teraz, czy zakończyć blokadę, ale jak i za pomocą jakich środków ochronnych. Ważne, aby postępować tak ostrożnie, jak to możliwe” – podkreśla ORF.

Zakończenie lockdownu w najbliższy weekend potwierdził też minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni). Jest on jednak zwolennikiem wprowadzania zróżnicowanych zasad w poszczególnych krajach związkowych, co wynika z dużych różnic w liczbie nowych infekcji, stopniu zaszczepienia oraz liczbie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w poszczególnych regionach. Dlatego, jak zaznaczył Mueckstein, wprowadzane środki bezpieczeństwa będą omawiane i negocjowane indywidualnie z krajami związkowymi.

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze we wtorek władze Wiednia mają określić, jakie przepisy bezpieczeństwa w związku z końcem lockdownu zostaną wprowadzone od najbliższego poniedziałku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka
6,98 zł
34,90 zł

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Austria: koniec lockdownu dla zaszczepionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.