Austria. Topniejący śnieg uwięził trzech Polaków w jednej z najdłuższych jaskiń w Eudopie

Austria. Topniejący śnieg uwięził trzech Polaków w jednej z najdłuższych jaskiń w Eudopie
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Woda z topniejącego śniegu zalała tunele, blokując trzem badaczom z Polski wyjście z jaskini Lamprechta w gminie St. Martin bei Lofer na północy Austrii. W czwartek wieczorem rozpoczęto akcję ratunkową – informuje w piątek portal Salzburg24.

W piątek rano szef służb ratunkowych potwierdził na miejscu, że „obecnie nie ma kontaktu z trzema członkami ekspedycji, ale są oni doświadczonymi profesjonalistami, z których przynajmniej jeden zna tę jaskinię bardzo dobrze”.

Jaskinia Lamprechta to jedna z najdłuższych jaskiń w Europie, jej system korytarzy ma długość całkowitą blisko 60 km.

Polacy uwięzieni w jaskini w Austrii

Stosunkowo wysokie temperatury w czwartek sprawiły, że do jaskini przedostało się dużo wody z topniejącego śniegu, uniemożliwiając badaczom bezpieczny powrót z badanej części jaskini. Ratownicy mają nadzieję, że woda w ciągu dnia się cofnie.

DEON.PL POLECA


Geolog i ratownik jaskiniowy Wolfgang Gadermayr wyjaśnia: „Spodziewamy się, że woda może cofnąć się (w piątek - PAP) po południu ze względu na niższe temperatury i będzie można pokonać tunel do wyjścia”.

„Monitorujemy sytuację, uważnie obserwujemy poziom wody i (...) zobaczymy, jak postępować dalej” – wyjaśnia kierujący akcją ratunkową Gernot Salzmann, szef Salzburskiej Służby Ratownictwa Jaskiniowego. Na miejscu są też strażacy.

„Jesteśmy optymistami, ponieważ badacze są dobrze wyposażeni, są w stanie poradzić sobie z tą sytuacją jako doświadczeni profesjonaliści. W jaskini są specjalne nisze ratunkowe z kocami i sprzętem ratunkowym. Trzej mężczyźni mieli zbadać strukturę tektoniczną jaskini” – mówi Monika Feichtner ze służb ratownictwa jaskiniowego.

Ratownicy jaskiniowi obecni na miejscu przekonują, że „służby ratunkowe zrobią wszystko, aby wydobyć naukowców z powrotem na powierzchnię w dobrym zdrowiu". Podkreślają, że w zależności od zmian poziomu wody w piątek w ciągu dnia zadecydują, czy nurkowie ratownictwa jaskiniowego powinni wnieść do jaskini żywność i inne środki ratunkowe.

Jak dodaje Salzburg24, do podobnych sytuacji dochodziło w jaskini Lamprechta już wielokrotnie. W sierpniu 2016 r., po ulewnym deszczu, siedem osób, w tym dwoje dzieci, zostało uwięzionych w jaskini, gdy woda gwałtownie wzrosła w strefie wejściowej. Nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa, a turyści musieli zaczekać w jaskini, dopóki woda nie opadła.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Koprowicz

Będziesz tu, na ziemi, żyła krótko – czy w imię mistycznych znaków należy poświęcić własne życie, aby ratować cudze?

Zagłębiając się w beatyfikacyjne dochodzenie, ksiądz Jan Radlicz zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do obłędu. Kto decyduje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Austria. Topniejący śnieg uwięził trzech Polaków w jednej z najdłuższych jaskiń w Eudopie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.