Barroso apeluje o poważne traktowanie kryzysu

Barroso apeluje o poważne traktowanie kryzysu
(fot. EPA/Patrick Seeger)
PAP / pz

O poważne potraktowanie "pilnej i krytycznej" sytuacji w Europie apelował w środę do przywódców UE szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nalegał, by na szczycie UE 28-29 czerwca podjęli konkretne zobowiązania w kierunku unii gospodarczej i bankowej.

Barroso przedstawiając w Parlamencie Europejskim stanowisko KE przed unijnym szczytem powtórzył, że Europa potrzebuje unii gospodarczej i bankowej, by wyjść z kryzysu. Wezwał Radę Europejską (przywódcy) o podjęcie na szczycie "konkretnych zobowiązań", by ją utworzyć; nawoływał też, by "na poważnie podeszła do obecnej pilnej i krytycznej sytuacji". Szef KE wskazał, że UE musi "jasno zdefiniować drogę wyjścia z kryzysu", ale jego zdaniem, państwa członkowskie "nie do końca rozumieją", jak pilnie potrzebne są te działania.

Rada musi porozumieć się w sprawie inicjatyw na rzecz wzrostu gospodarczego, przedstawionych przez KE w maju - przekonywał Barroso. - Jeśli szefowie państw i rządów zgodzą się na tę strategię inicjatyw na rzecz wzrostu i zatrudnienia, to powinniśmy iść dalej tą drogą - wskazał. Chodzi o "nowy program oparty na inwestycjach i wzroście" oraz o jego elementy, jak np. obligacje infrastrukturalne.

Miałyby one finansować duże projekty infrastrukturalne w UE, i w efekcie wspierać wzrost. Emisję wspólnych obligacji na finansowanie infrastruktury Barroso zaproponował już rok temu; na razie PE i duńska prezydencja zgodziły się na projekt pilotażowy. - Oczekuję jasnej decyzji na najbliższej Radzie w tej sprawie - oświadczył Barroso.

Emisja obligacji infrastrukturalnych na dużą skalę wymagałaby zapewne zwiększenia kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a do tego kraje UE się nie spieszą, choć argumentują za tym Barroso i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Występując w PE w Stasburgu Barroso zaproponował "międzyinstytucjonalne porozumienie na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia" w UE. Wówczas - wskazał - możliwe byłoby ustanowienie kalendarza działań i zobowiązanie KE do szybkiego działania.

Szef socjalistów w PE Hannes Swoboda odpowiedział, że są oni gotowi wesprzeć takie instytucjonalne porozumienie, ale chcą się upewnić, że pójdą za nim konkretne działania. - Potrzebujemy natychmiastowych decyzji, głowy państw i rządów muszą to zrozumieć - dodał Swoboda.

Barroso powiedział także, że niedawna zgoda na pomoc dla hiszpańskiego sektora bankowego "to odpowiedź na krytykę, że Europa reaguje z opóźnieniem". Zgoda na wsparcie Hiszpanii kwotą do 100 mld euro "pokazuje, że możemy wyprzedzać krytyczne sytuacje" - oświadczył.

- Jesteśmy w kluczowym momencie integracji europejskiej - oznajmił szef KE. Teraz - ocenił - państwa członkowskie potrzebują wprowadzania reform, strefa euro - dalszej integracji, a cała UE - pogłębienia unii gospodarczo-walutowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barroso apeluje o poważne traktowanie kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.