Będzie jeszcze drożej na stacjach benzynowych

Będzie jeszcze drożej na stacjach benzynowych
Analitycy biura Reflex informują w piątkowym komentarzu, że benzyna 95 zdrożała w ciągu tygodnia o 4 grosze na litrze, a olej napędowy o 3 gr. (fot. DruhScoff / flickr.com)
PAP / slo

Przyszły tydzień przyniesie kolejne podwyżki cen paliw na polskich stacjach benzynowych - oceniają analitycy biura Reflex i e-petrol.pl. Ropa naftowa na światowych rynkach jest już bardzo droga, ale z powodu np. sytuacji w Libii może kosztować jeszcze więcej.

Według piątkowej informacji portalu e-petrol.pl średnia cena oleju napędowego w Polsce w tym tygodniu wzrosła o 2 gr i wynosi średnio w kraju 5,04 zł za litr. Również o 2 gr więcej niż przed tygodniem trzeba zapłacić za litr benzyny bezołowiowej 95 – średnio 5,09 zł. Na przewidywalnym od kilku tygodni poziomie pozostaje cena autogazu, za który płacimy przeciętnie 2,54 zł za litr.

Analitycy biura Reflex informują w piątkowym komentarzu, że benzyna 95 zdrożała w ciągu tygodnia o 4 grosze na litrze, a olej napędowy o 3 gr. Jak podkreśla biuro, z powodu umocnienia złotego do dolara w ostatnich dwóch dniach ceny hurtowe spadły. Jednak w skali tygodnia benzyna i olej drożały. Minimalnie staniał za to autogaz.

Portal e-petrol.pl na podstawie analizy cen hurtowych ocenia, że w najbliższych dniach tendencja wzrostowa się utrzyma, a w zależności od regionu i typu stacji za benzynę 95 trzeba będzie zapłacić 5,17-5,28 zł za litr, a za olej napędowy 5,05-5,14 zł za litr. Również biuro Reflex prognozuje, że w przyszłym tygodniu ceny benzyny i oleju wzrosną, średnio o 3-5 groszy za litr.

Ponadto e-petrol.pl wskazuje, że impuls do podwyżki cen ropy daje niejasna sytuacja w Libii - gdzie z jednej strony rebelianci wysłali za granicę pierwszy tankowiec z ropą, a z drugiej napływają doniesienia o pożarze jednego z pól naftowych. Przypomina też, że niestabilna sytuacja polityczna w Nigerii i Gabonie może doprowadzić do ograniczenia wydobycia ropy i w efekcie wzrostu jej cen.

Także zdaniem analityków biura Reflex sytuacja w Libii czy Nigerii może być impulsem do dalszej podwyżki cen ropy.

Portal e-petrol.pl podkreśla, że w Chinach podniesiono ceny paliw, co może oznaczać zmniejszenie popytu na nie, więc i ich potanienie, ale na razie na rynkach nie widać większego wpływu tego czynnika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie jeszcze drożej na stacjach benzynowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.