Białoruś odpowiada na sankcje. Będzie embargo na zachodnie towary

Białoruś odpowiada na sankcje. Będzie embargo na zachodnie towary
Słupy graniczne na granicy z Białorusią. Fot. Aliaksei Smalenski / Depositphotos.com
PAP/mł

Białoruskie embargo wejdzie w życie 1 stycznia i będzie dotyczyć produkcji, pochodzącej z krajów UE, a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii. Wśród zakazanych towarów znajdą się m.in. mięso wołowe, wieprzowe i drobiowe, mleko i przetwory mleczne, owoce, warzywa, słodycze i orzechy. 

„Decyzją rządu od 1 stycznia 2022 roku wprowadzone zostaje embargo na szeroką gamę produktów żywnościowych, pochodzących z krajów, które prowadzą dyskryminacyjną politykę i realizują nieprzyjazne działania wobec naszego kraju” – poinformowało biuro prasowe rządu Białorusi. Embargo ma obowiązywać 6 miesięcy. 

DEON.PL POLECA
Cel: ograniczenie negatywnego wpływu na obywateli Białorusi

Wśród towarów, których import będzie od 1 stycznia zakazany znajduje się m.in. wołowe mięso świeże, chłodzone i mrożone, wieprzowina i drób, podroby, tłuszcze, kiełbasy, mięso solone, suszone i wędzone, mączka mięsna, mleko i produkcja mleczarska, warzywa, owoce, orzechy, produkty cukiernicze, sól i „inne towary”. Jak wskazano, z embarga wyłączone zostały produkty, które zostaną wwiezione przed rozpoczęciem obowiązywania embarga, towary do użytku indywidualnego, żywność dla dzieci i szereg innych pozycji „krytycznego importu”. Wyjaśniono, że ma to na celu ograniczenie negatywnego wpływu na białoruskich obywateli.

Rząd zapowiedział również, że będzie podejmować działania na rzecz zwiększenia własnej produkcji oraz importu z krajów „przyjaznych”. „W przypadku dalszych działań destrukcyjnych Białoruś zastrzega sobie prawo do rozszerzenia listy zakazanych towarów” – podano.

Jakie sankcje UE nałożyła na Białoruś?

W czwartek UE uchwaliła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Obejmują one ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia. Wprowadzenie nowych sankcji ogłosiły również Wielka Brytania, USA i Kanada.

6 grudnia białoruskie MSZ poinformowało, że w ramach odpowiedzi na sankcje wprowadzone zostanie embargo na szereg towarów pochodzących z krajów, które wprowadziły sankcje. Ponadto zapowiedziano ograniczenia wobec linii lotniczych państw UE i Wielkiej Brytanii, które mają mieć „charakter analogiczny” jak sankcje zastosowane wobec białoruskich państwowych linii Belavia. W ramach reakcji na sankcje krajów zachodnich resort dyplomacji zapowiedział również „rozszerzenie listy osób, dla których wjazd na terytorium Białorusi i Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) będzie zakazany”.

„Jednym z najważniejszych kroków” ma być „kontynuacja realizacji programów związkowych i pogłębienia integracji gospodarczej z Federacją Rosyjską, a także budowanie mocnych więzi gospodarczych z partnerami z Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej” i krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Zapowiedziano również kroki „o charakterze niepublicznym”.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Białoruś odpowiada na sankcje. Będzie embargo na zachodnie towary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.