Białoruś: z Mińska do Iraku odleciało już ponad 3 tys. migrantów

Białoruś: z Mińska do Iraku odleciało już ponad 3 tys. migrantów
Fot. EPSTOCK CO / depositphotos.com
PAP / tk

Lotnisko w Mińsku poinformowało o kolejnych dwóch lotach z Białorusi z migrantami – do Iraku i do Syrii. Konsulat Iraku w Moskwie podał z kolei, że z białoruskiej stolicy wyleciało już 3,1 tys. migrantów.

QLotnisko w Mińsku poinformowało o wylocie kolejnego samolotu do Irbilu w irackim Kurdystanie. Na lot zarejestrowanych było 417 osób.

Port lotniczy zapowiedział również, że w nocy z wtorku na środę z Mińska ma wylecieć samolot syryjskich linii Cham Wings do Damaszku. Konsulat Iraku w Moskwie, który odpowiada za organizację lotów repatriacyjnych, przekazał z kolei we wtorek, że z Białorusi ewakuowano już 3,1 tys. osób.

Z informacji agencji Interfax Zachód wynika, że dotychczas odbyło się osiem lotów z migrantami, a ogólna liczba ich pasażerów wyniosła 3139. Placówka podała również, że od rozpoczęcia kryzysu na granicy Białorusi z Polską wydała 175 paszportów tranzytowych osobom, które zgubiły dokumenty.

Konsulat Iraku utrzymuje, że nie dysponuje informacjami, ilu migrantów posiadających obywatelstwo tego kraju przebywa obecnie na Białorusi. Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu na granicy w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk. Władze Białorusi odrzucają te oskarżenia.

W Mińsku i przygranicznych miejscowościach Białorusi wciąż pozostaje trudna do ustalenia liczba obywateli Iraku, Syrii i innych krajów, którzy przybyli na Białoruś, by podjąć próbę przedostania się do UE.

Ok. 2 tys. osób (według innych danych – 1,5 tys.) przebywa nadal w magazynach logistycznych, zaadaptowanych przez białoruskie władze na tymczasowe miejsce pobytu. Białoruskie media państwowe twierdzą, że ludzie ci „czekają na otwarcie korytarza humanitarnego” do Niemiec.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Białoruś: z Mińska do Iraku odleciało już ponad 3 tys. migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.