Rosja płaci 10 mln dziennie za utrzymanie wojsk przy ukraińskiej granicy

Rosja płaci 10 mln dziennie za utrzymanie wojsk przy ukraińskiej granicy
Fot. Nikita Buida / depositphotos.com
PAP / tk

Ukraiński ekspert Andrij Ryżenko powiedział, że ttrzymanie 94 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach kosztuje Rosję ok. 10 mln dolarów dziennie.

Ekspert podkreślił, że utrzymywanie sił przez Rosję przy ukraińskich granicach i na terenie niekontrolowanym przez władze w Kijowie wymaga "poważnych pieniędzy". Zakładając liczbę wojskowych, o której mówił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, czyli 94 tys., można oszacować, że utrzymanie takich sił kosztuje ok. 10 mln dolarów dziennie - przekazał Ryżenko.

Ocenił, że nie są to duże wydatki w porównaniu z innymi kampaniami wojskowymi. - Specjalnie sprawdziłem, ile kosztowało utrzymanie ugrupowania sił koalicyjnych w Afganistanie. W latach 2011-2012, w szczytowym okresie tej operacji, 120 tys. wojskowych kosztowało prawie jedną trzecią miliarda (dolarów) dziennie. Więc utrzymanie wojsk przy ukraińskich granicach nie jest aż tak drogie - uznał Ryżenko, były zastępca szefa sztabu Marynarki Wojennej Ukrainy.

W piątek minister Reznikow oświadczył, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Zaznaczył, że według danych wywiadu istnieje możliwość ataku ze strony Rosji, a najbardziej prawdopodobnym terminem osiągnięcia przez Rosję gotowości do takich działań będzie koniec stycznia 2022 roku.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja płaci 10 mln dziennie za utrzymanie wojsk przy ukraińskiej granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.