Biały Dom. Jest apel o całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego

Biały Dom. Jest apel o całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. EPA/YONHAP / POOL SOUTH KOREA OUT / PAP/EPA.
PAP / mł

Wiceprezydent USA Kamala Harris i prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol opowiedzieli się za całkowitą denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego - przekazał w czwartek w oświadczeniu Biały Dom.

Według wywiadu południowokoreańskiego, na który powołała się w środę agencja Yonhap, Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swą pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku. Harris przebywa w Korei Płd. od czwartku, gdzie wylądowała zaledwie kilka godzin po wystrzeleniu przez Koreę Północną dwóch pocisków balistycznych w kierunku Morza Japońskiego. W Seulu spotkała się z południowokoreańskim prezydentem Junem.

Wiceprezydent Harris i prezydent Jun "potępili prowokacyjną retorykę nuklearną i wystrzelenie pocisków balistycznych przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w pogwałceniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i rozmawiali o naszej odpowiedzi na potencjalne prowokacje w przyszłości, także w ramach trójstronnej współpracy z Japonią" - poinformowano w oświadczeniu administracji USA.

Przywódcy USA i Korei Płd. poruszyli temat Chin i Tajwanu oraz wysiłków na rzecz zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, co jak podkreśliła wiceprezydent Harris, jest niezbędnym składnikiem wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.

U wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego trwają kończące się w czwartek wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Korei Płd. W niedzielę Korea Północna, która skrytykowała manewry, uznając je za dowód wrogich zamiarów dwóch krajów, wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego, a następnie w środę odpaliła jeszcze dwa takie pociski.

W piątek wspólne manewry rozpoczną marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Michnik

"Dlaczego Stany Zjednoczone interweniują zbrojnie? Co przesądza o tym, że decydenci w Waszyngtonie ryzykują życie amerykańskich żołnierzy, poświęcają ogromne środki finansowe i koszty polityczne na udział w konfliktach odległych o tysiące kilometrów od wybrzeży swojego...

Skomentuj artykuł

Biały Dom. Jest apel o całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.